واستا دنیا... من میخوام پیاده شم!

مغز گردو تاثيرات مفيدي در تغيير طيف چربي‌هاي سرمي دارد

                

مطالعات نتايج يك پژوهش دانشگاهي در تبريز نشان مي‌دهد مصرف مغز گردو، اثرات مفيدي در تغيير طيف چربي‌هاي سرمي داشته و در افراد مبتلا به هيپر- ليپيدي مقدار مصرف ‌٧٥گرم در روز نتايج مطلوب‌تري دارد. براساس يك تحقيق علمي كه توسط دانشجويان دانشگاه علوم پزشكي تبريز بر روي ‌١٢١ نفر و به ‌صورت تصادفي و پس از انجام آزمايش چربي‌هاي خون انجام گرفته است، مشخص شد ماده غذايي مغز گردو پروفيل چربي‌هاي سرمي را به نحو مطلوب تغيير مي‌دهد . كساني كه روزانه ‌٧٥گرم معادل ‌١٢ عدد گردوي كامل مصرف مي‌كنند به طور متوسط ‌٢٠درصد كلسترول خون آنها بعد از يك ماه كاهش مي‌يابد. اين مطالعه خاطرنشان ساخته است: براي احتراز از عوارض سوء داروهاي معمول بهتر است به افرادي كه دچار هيپرليپيدمي هستند، از مغز گردو روزانه در مقادير متوسط با پنير استفاده كنند تا هم كالري مورد نياز تامين شود و هم از بيماري ايسكميك بيماري قلبي «قلبي و نهايتا» مرگ زودرس جلوگيري شود. تحقيق ياد شده به پزشكان توصيه كرده است كه در افراد هيپرليپيرميك به ويژه هيپركلسترولميك ابتدا روزانه ‌٧٥گرم مغز گردو تجويز كرده و در صورت عدم تاثير مناسب آن از داروهاي كاهنده چربي خون استفاده كنند. در اين مطالعه تصريح شده است: افزايش كاشت درخت گردو كه هزينه مربوط به واردات داروهاي پائين آورنده كلسترول خون را كاهش مي‌دهد، صرفه‌اقتصادي براي كشور دارد. محدوده سني پژوهش مزبور ‌٢٨تا ‌٦٥سال بوده است و متوسط قد و وزن آنان نيز به ترتيب ‌١٤٤تا ‌١٩٠سانتي متر و ‌٤٢ تا ‌١١٠ كيلوگرم عنوان شده است.

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و هفتم بهمن 1387ساعت 16:8  توسط پگاه  | 

ارتباط پوکی استخوان و بیماری قلبی

 

جام جم آنلاين: افراد مبتلا به پوکی استخوان( osteoporosis )در معرض افزایش ابتلا به بیماری عروق قلب (CAD) قرار دارند که در آن تشکیل پلاک عروقی ، قلب را در معرض کاهش ذخیره خونی کلسیم قرار می دهد. در واقع پوکی استخوان در مقایسه با برخی ریسک فاکتورهای بیماری قلبی ، عامل قوی تری برای بیماری قلبی عروقی محسوب می شود.
مطالعات قبلی نشان داده اند که زنان مبتلا به پوکی استخوان بیشتر به سکته مغزی و مشکلات قلبی عروقی مانند نارسایی احتقانی قلب و درد قفسه سینه دچار می شوند.
اما هیچ کس نتایج آنژیوگرافی از طریق کاتاتر که استاندارد طلایی برای تشخیص این موضوع است را مورد بررسی قرار نداده بود. با کاتاتریزاسیون پزشکان ماده ای را به بدن تزریق می کنند تا آنژیوگرام بدست آید که امکان مشاهده مستقیم عروق کرونر را برای تشخیص وجود انسداد فراهم می سازد.
در این مطالعه مشخص شد که مبتلایان به بیماری قلبی عروقی بیشتر دچاراستخوان شکننده بودند. این ارتباط حتی برای مبتلایان به پوکی استخوان شدید تر بود.
بعلاوه پس از در نظر گرفتن ریسک فاکتورهای معمول ، پوکی استخوان یک عامل پیش بینی کننده بیمای قلبی عروقی شناخته شد. بطوریکه احتمال ابتلا به بیماری قلبی عروقی در مبتلایان به پوکی استخوان شش برابر بود. در واقع دراین بررسی پوکی استخوان نسبت به قند خون و فشار خون بالا ، یا سابقه خانوادگی ابتلا ی زود هنگام به CAD عامل قوی تر برای دچار شدن به این بیماری در نظر گرفته شد.

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و هفتم بهمن 1387ساعت 15:52  توسط پگاه  | 

باید ها و نباید های سرماخوردگی

 

 

بیمارى سرماخوردگى گاه به علت ضعف عمومى و كاهش مقاومت بدن روى مى ‌دهد. در این حالت

 فرد بیمار نیاز به استراحت، مصرف ویتامین‌ها به خصوص ویتامین C و تنفس هواى مرطوب و تمیز دارد.

                                 

براي اين كه سيستم ايمني بدن به بهترين نحو به وظيفه‌اش كه مبارزه عليه ويروس‌هاي سرماخوردگي
و آنفلوانزا است، عمل كند بايد مواد مغذي حياتي را دريافت كند. از جمله منابع اصلي طبيعي تامين‌كننده ويتامين ث كه در درمان سرماخوردگي موثرند عبارت اند از:
ـ پرتقال، گريپفروت، انواع توت، فلفل دلمه‌اي، توت فرنگي، سيب زميني و سبزيجات برگ سبز از قبيل انواع كلم. دريافت زياد و منظم ويتامين ث به كاهش بروز شدت و طول مدت سرماخوردگي كمك مي‌كند.
ـ غلات سبوس‌دار وحبوبات، منابع غذايي خوب يكي از ويتامين‌هاي گروه ب به نام پانتوتنيك اسيد هستند؛ كمبود پانتوتنيك اسيد، سبب بروز عفونت‌هاي مكرر دستگاه تنفسي فوقاني مي‌شود.
ـ سير داراي آهن، روي و آليسين است كه سبب تقويت سيستم ايمني و كمك به كاهش خطرعفونت‌هاي ويروسي مي‌شود.
ـ ماهي قباد، قزل‌آلا، ساردين و ماهي‌هاي روغني غني از اسيدهاي چرب امگا 3 هستند. همچنين تخم كتان،‌ دانه كدو حلوايي و روغن شاه‌دانه نيز از ديگر منابع خوب امگا 3 هستند.
ـ دانه كنجد، تخمه كدو حلوايي و آفتاب‌گردان منابع غني اسيدهاي چرب امگا 6 هستند. اين اسيد‌هاي چرب در مبارزه عليه عفونت‌هاي سرماخوردگي به سلول‌هاي دستگاه تنفسي كمك مي‌كنند
.
ـ جگر، انواع ماهي ازجمله قزل‌آلا،‌ قباد و شاه ماهي، كره و تخم‌مرغ منابع ويتامين آ هستند. هويج، انبه،سيب‌زميني،‌ زردآلو، كدو حلوايي و سبزيجات سبز تيره نيز تامين‌كننده بتاكاروتن هستند كه در بدن به ويتامين آ تبديل مي‌شوند.
عفونت‌هاي مكرر تنفسي در كودكان با كاهش ذخاير ويتامين آ مرتبط است. يك رژيم غذايي متنوع و مخلوط حاوي اين غذاها، مواد كافي براي يك كودك در حال رشد را تامين مي‌كند.
ـ ماهي، مرغ،گوشت قرمز بدون چربي، لبنيات و مخلوطي از حبوبات مغزها، دانه‌ها و غلات سبوس‌دار،تامين كننده پروتئين هستند. كمبود دريافت پروتئين خطر ابتلا به عفونت را افزايش مي‌دهد.
ـ گوشت، شير، غلات وحبوبات تامين كننده ويتامين‌هاي ب‌ـ6 وپانتوتنيك اسيد هستند كه براي تامين سلامتي سيستم ايمني از اهميت بسياري برخوردارند.
- نان و عصاره مخمر،‌ تامين كننده اسيدفوليك هستند كه براي سلامتي و تقويت سيستم ايمني ضروري است. به علاوه چغندر، لوبيا چشم بلبلي و انواع كلم منابع خوب فولات (فرم طبيعي اسيد فوليك) هستند.
ـ انواع صدف،گوشت‌هاي قرمز بدون چربي و غلات سبوس‌دار حاوي روي هستند. روي يك ماده معدني مورد نياز براي سيستم ايمني است.

از چه غذاهايي پرهيز كنيم؟
غذاهاي آماده بستهبندي شده و كنسروها از لحاظ ويتامين‌هاو موادمعدني فقير هستند.

نشانه های ابتلا به سرماخوردگی شدید

- بالا بودن درجه حرارت بدن ( درجه حرارت بدن به مدت بیش از دو روز بیشتر از 8/37 درجه سانتی گراد باشد )
- ابتلا به درد ناگهانی یا ترشح از یك یا دو گوش
- احساس درد در گوش خود و ادامه آن به مدت بیش از چند روز
- آبریزش و گرفتگی بینی بیش از 10 روز
- سرفه همراه با خلط غلیظ و بدبوی زرد و سبز رنگ
- گلودرد بیش از 48 ساعت به هنگام بلع غذا
- حساسیت های پوستی یا جلدی غیر قابل توجیه
- سفتی گردن همراه با سردرد مداوم
- درد در ناحیه سینوزیت ها، تب و ترشحات زرد یا سبز رنگ بینی كه بیش از 48 ساعت طول بكشد

شستن دست ها و لمس نکردن صورت، راه های ساده اما مؤثر برای جلوگیری هستند
یکی از عادت های اشتباهی که مردم دارند این است که در هنگام سرماخوردگی یا آنفلوانزا، دستمالی را که برای عطسه یا سرفه استفاده کرده اند در جیب یا دست خود نگه می دارند و مجدداً آن را مورد استفاده قرار می دهند. این راه بسیار ساده ای است که عوامل بیماری دوباره به بدن انتقال یابند و بتوانند باعث تشدید بیماری شوند. بیماران باید دستمال مورد استفاده را پس از یک بار مصرف فوراً دور بیندازند.

یک اشتباه معمول دیگر آن است که با فشار بینی خود را در یک دستمال تمیز می کنند. فشار هوا باعث می شود که مقداری از ترشحات بینی که حاوی ویروس ها و میکروب ها هستند را به سینوس های زیر چشم انتقال دهند و باعث عفونت سینوسی شوند.

نکته های بهداشتی:

از افرادی كه مبتلا به سرماخوردگي هستند دوری كنيد بخصوص در فازی كه بيماري آنها فعال و شديد است. آنها يك مخزن متحرك ويروس هستند.از آنها بخواهيد حتما با دستمالي جلوي مجاری تنفسي خود را بگيرند. هرگز با اين افراد در يك مكان بسته بسر نبريد.

در زمانها يا مكانهايي كه فكر مي‌كنيد ممكن است افت ناگهاني دما داشته باشيد(مثلا ابتداي پاييز يا بهار - حركت از داخل منزل به بيرون) حتما پوشش كافي داشته باشید.

در زمانها و مكانهايي كه درجه برودت هوا بسيار پايين است سعي كنيد رفت و آمد بيهوده نكنيد. تنها كارهاي ضروری خود را انجام دهيد و كارهاي ديگر را به روز ديگری موكول كنيد.

علايم اوليه زكام شروع شده. چكار كنيم؟

ساده است. سريعا مي‌توانيد جلوي رشد و گسترش ان را بگيريد.تنها كافي است ناحيه حلق خود را براي ميكروبها تبديل به جهنم كنيد!! براي اينكار كافي است از محلول آب و نمك استفاده كنيد.نمك مي‌تواند محيط رشد ميكروبها را مختل كند. همچنين از مايعات گرم استفاده كنيد.ميكروبها اصلا از گرماي جهنمي در حلق شما خشنود نمي‌شوند!!

استراحت كافي در بستر اين فرصت را به بدن شما مي‌دهد تا بتواند در برابر ميكروبها دفاع جانانه‌اي انجام دهد.

فراموش نكنيد: در سرماخوردگي ساده، مصرف دارو هدف اصلي نيست؛ بلكه استراحت كافي، مصرف مايعات گرم و فراوان و انجام نكات اوليه گفته شده در بالا مناسب‌ترين اقدام مي‌باشد.

ایسنا

+ نوشته شده در  پنجشنبه نوزدهم دی 1387ساعت 19:14  توسط پگاه  | 

فقر غذایی

                             

در موجودات زنده، منظور از فقر غذایی کاهش شدید در مصرف ویتامین، مواد مغذی و انرژی می باشد.
فقر غذایی، نوع شدیدی از سوء تغذیه است. در انسان، فقر غذایی طولانی مدت ( به مدت یک تا دو سال) سبب آسیب دیدگی دائمی اندام های بدن شده و در نهایت منجر به
مرگ می گردد. فقر غذایی را معمولاً با مصرف تدریجی مواد غذایی درمان می کنند؛ تا جایی که دیگر کمبودی وجود نداشته باشد. مثلاً رژیم غذایی فردی که مبتلا به فقر غذایی بوده باید 5000 کالری داشته باشد و دو برابر میزان مواد مغذی توصیه شده در یک رژیم غذایی معمولی، مواد مغذی داشته باشد. افرادی که دچار فقر غذایی هستند، چربی و بافت ماهیچه ای بدنشان تحلیل می رود و لاغر می شوند؛ چون بدن چربی ها و ماهیچه را تبدیل به انرژی مورد نیاز خود می کند. داشتن پوستی خشک و رنگ پریده بیانگر این لاغر شدن است.
بیماری های ناشی از کمبود ویتامین ها رایج هستند؛
بری بری، اسکوروی و پلاگرا از جمله این بیماری ها می باشند. این بیماری ها در مجموع سبب اسهال، جوش های پوستی و مشکلات قلبی می شوند. کمبود ریبو فلاوین باعث کم خونی می شود. در نتیجه ی کمبود ویتامین ها، افراد دچار خستگی مزمن، تند مزاجی و بی حالی می شوند.

سوء تغذیه اصطلاحی است که برای بیان حالت انسان یا حیوانی که رژیم غذایی نامتعادلی داشته، به کار می رود.
کسی که سوء تغذیه دارد، ممکن است
غذای خیلی کم یا خیلی زیادی مصرف کند و در هر دو صورت، در رژیم غذایی او، یک یا چند ماده مغذی وجود نداشته است.

معمولاً انسان یا حیوانی که مبتلا به سوء تغذیه است، در رژیم غذایی اش
کالری کافی وجود ندارد و یا اینکه رژیم او فاقد پروتئین، ویتامین و مواد معدنی می باشد.

مشکلات
پزشکی ناشی از سوء تغذیه به بیماری های کمبود مواد مغذی معروف است. اسکوروی یکی از انواع بیماری های ناشی از سوء تغذیه است (کمبود ویتامین ث) که امروزه بسیار بندرت رخ می دهد.

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه دوازدهم دی 1387ساعت 15:10  توسط پگاه  | 

قلب

 

قلب یک تلمبه عضلانی است که در سینه قرار دارد و بطور مداوم در حال کار کردن و تلمبه زدن است. قلب بطور شبانه روزی خون را به سرتاسر بدن تلمبه می‌کند. در حدود 100000 بار در روز قلب ضربان می‌زند. برای اینکه قلب بتواند این کار سنگین را انجام دهد نیاز دارد که توسط شریانهای کرونری ، به عضله خودش هم خونرسانی مناسبی صورت پذیرد.

آناتومی قلب

این عضو مخروطی شکل بصورت کیسه‌ای عضلانی تقریبا در وسط فضای قفسه سینه (کمی متمایل به جلو و طرف چپ) ابتدا در دل اسفنج متراکم و وسیعی مملو از هوا یعنی ریه‌ها پنهان شده و سپس توسط یک قفس استخوانی بسیار سخت اما قابل انعطاف مورد محافظت قرار گرفته است. ابعاد قلب در یک فرد بزرگسال حدود 6x9x12 سانتیمتر و وزن آن در آقایان حدود 300 و در خانمها حدود 250 گرم (یعنی حدود 0.4 درصد وزن کل بدن) می‌باشد.

قلب توسط یک دیواره عضلانی عمودی به دو نیمه راست و چپ تقسیم می‌شود. نیمه راست مربوط به خون سیاهرگی و نیمه چپ مربوط به خون سرخرگی است. هر یک از دو نیمه راست و چپ نیز مجددا بوسیله یک تیغه عضلانی افقی نازکتر به دو حفره فرعی تقسیم می‌شوند. حفره های بالایی که کوچکتر و نازکتر هستند بنام دهلیز موسوم بوده و دریافت کننده خون می‌باشند. حفره‌های پایینی که بزرگتر و ضخیم‌ترند بطن های قلبی هستند و خون دریافتی را به سایر اعضاء بدن پمپ می‌کنند. پس قلب متشکل از چهار حفره است: دو حفره کوچک در بالا (دهلیزهای راست و چپ ) و دو حفره بزرگ در پایین (بطنهای راست و چپ).img/daneshnameh_up/5/55/AdultHeart2.GIF


 

شریانهای کرونری

شریانهای کرونری از آئورت بیرون می‌آیند. آئورت ، شریان یا سرخرگ اصلی بدن می‌باشد که از بطن چپ ، خون را خارج می‌سازند. شریانهای کرونری از ابتدای آئورت منشا گرفته و بنابراین اولین شریانهایی هستند که خون حاوی اکسیژن زیاد را دریافت می‌دارند. دو شریان کرونری (چپ وراست ) نسبتا کوچک بوده و هر کدام فقط 3 یا 4 میلیمتر قطر دارند.

این شریانهای کرونری از روی سطح قلب عبور کرده و در پشت قلب به یکدیگر متصل می‌شوند و تقریبا یک مسیر دایره‌ای را ایجاد می‌کنند. وقتی چنین الگویی از رگهای خونی قلب توسط پزشکان قدیم دیده شد، آنها فکر کردند که این شبیه تاج می‌باشد به همین دلیل کلمه لاتین شریانهای کرونری (Coronary یعنی تاج) را به آنها دادند که امروزه نیز از این کلمه استفاده می‌شود. از آنجایی که شریانهای کرونری قلب از اهمیت زیادی برخوردار هستند، پزشکان تمام شاخه‌ها و تغییراتی که می‌تواند در افراد مختلف داشته باشد را شناسایی کرده‌اند. شریانهای کرونری چپ دارای دو شاخه اصلی می‌باشد که به آنها اصطلاحا نزولی قدامی و شریان سیرکومفلکس یا چرخشی می‌گویند و این شریانها نیز به نوبه خود به شاخه‌های دیگری تقسیم می‌شوند.
این شریانها ، باعث خونرسانی به قسمت بیشتر عضله بطن چپ می‌شوند. بطن چپ دارای عضلات بیشتری نسبت به بطن راست می‌باشد زیرا وظیفه آن ، تلمبه کردن خون به تمام قسمتهای بدن است. شریانهای کرونری راست ، معمولا کوچکتر بوده و قسمت زیرین قلب و بطن راست را خونرسانی می‌کند . وظیفه بطن راست تلمبه کردن خون به ریه‌ها می‌باشد. شریانهای کرونری دارای ساختمانی مشابه تمام شریانهای بدن هستند اما فقط در یک چیز با آنها تفاوت دارند که فقط در زمان بین ضربانهای قلب که قلب در حالت ریلکس و استراحت قرار دارد، خون دراین شریانها جریان می‌یابد.

وقتی عضله قلب منقبض می‌شود، فشار آن به قدری زیاد می‌شود که اجازه عبور خون به عضله قلب را نمی‌دهد، به همین دلیل قلب دارای شبکه موثری از رگهای باریک خونی است که تمام نیازهای غذایی و اکسیژن رسانی آن را به خوبی برآورده می‌کند. در بیماران کرونری قلب ، شریانهای کرونری تنگ و باریک می‌شوند و عضلات قلب از رسیدن خون و اکسیژن به اندازه کافی محروم می‌گردند. (مانند هنگامی که که یک لوله آب به دلایل مختلفی تنگ شود و نتواند به خوبی آبرسانی کند).

 در این صورت ، در حالت استراحت ممکن است اشکالی برای فرد ایجاد نشود ،, اما وقتی که قلب مجبور باشد کار بیشتری انجام دهد و مثلا شخص بخواهد چند پله را بالا برود، شریانهای کرونری نمی‌توانند بر اساس نیاز اکسیژن این عضلات ، به آنها خون و اکسیژن برسانند و در نتیجه شخص در هنگام بالا رفتن از پله‌ها دچار درد سینه و آنژین قلبی می‌گردد. در چنین مواقعی اگر فرد کمی استراحت کند، درد معمولا از بین خواهد رفت. اگر یک شریان کرونری به علت مسدود شدن آن توسط یک لخته خون ، به طور کامل جلوی خونرسانی‌اش گرفته شود، قسمتی از عضله قلب که دیگر خون به آن نمی‌رسد، خواهد مرد و این یعنی سکته قلبی.

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هفتم شهریور 1387ساعت 23:8  توسط پگاه  | 

روشهایی برای سفیدتر کردن دندان هایتان

 

                                          

آیا میدانستید که سفید کردن دندانها اولیـن خـدمات بـهداشتی و آرایشــی اسـت کـه امـروزه افراد به دنبال آنند و این محبوبیت روز به روی هــم بیشتر و بیشتر می شود؟

یـک تحقـیق جـدید نشان داده اسـت که %80 از امریکایـی هـای بین 18 تا 49 سال به دنبال سفید کـردن دنـدان هـایشــان هسـتـنـد و ایـن آمـار بـرای خـانـم ها حتی به %85 نیز مـیرسد. 6 نـفر از هـر 10 نفر، به ویژه افراد بین 18 تا 24 سال، عقیده دارند که اگر هنگام لبخند زدن دندانهایشان سفیدتر و زیباتر باشد، اعتماد به نفس آنها تاحد زیادی بالا خواد رفت.

طبق آکادمی آرایش دندان در امریکا، امریکایی ها بیش از 1.4 بیلیون دلار را سال گذشته صرف خرید محصولات سفید کننده دندان موجود در بازار کرده اند.

یکی از اولین چیزهایی که افراد در ملاقات با افراد جدید به آن دقت می کنند، لبخند آنهاست. سفید کردن دندان یکی از ساده ترین و در دسترس ترین راه ها برای بهبود ظاهر، ایجاد تاثیر مثبت و به دست آوردن ظاهری جوانتر و زیباتر می باشد. دندان به مرور زمان تغییر رنگ داده و زرد می شوند. سفید کننده دندان، عملیاتی پزشکی نیست که روی دندانهایتان انجام شود، و باعث بالا بردن سلامت دندانهایتان نمی شود اما می تواند آنها را سفیدتر کند.

علت تغییر رنگ دندانها چیست؟
عوامل مختلفی می تواند در تغییر رنگ دندانها تاثیر داشته باشد که از جمله آن میتوان به بالا رفتن سن، کشیدن سیگار، عوامل وراثتی، مصرف غذاها و نوشیدنی های رنگدار، رنگ باقی مانده از داروها، و تخریب های شیمیایی دندان اشاره کرد. برخی از متداولترین دلایل عوض شدن رنگ دندان مصرف دارو، قهوه، چای، و سیگار است. افرادی هم که عادت به مصرف بیش از اندازه نوشابه دارند هم با چنین مشکلی مواجه خواهند شد.

جدا از رنگ گرفتن دندانها، سه عامل مهم وجود دارد که می تواند بر رنگ دندان هر فرد تاثیر داشته باشد. ژنتیک در این زمینه نقش موثری دارد. بعضی افراد به طور طبیعی نسبت به بقیه دندانهای سفیدتری دارند. بیماری ها هم می توانند عامل موثری در این رابطه باشند و برخی داروها ممکن است باعث تغییر رنگ دندانها شود. اگر احتمال میدهید که تغییر رنگ دندانهایتان به خاطر مصرف یک داروی خاص است، می توانید این مسئله را با دندانپزشکتان مطرح کنید.

سیگار کشیدن هم می تواند باعث زرد شدن دندانها شود. از بین رفتن این لکه ها زمان بیشتری می برد. لکه های ناشی از نیکوتین 1 تا 3 ماه طول می کشد تا با مصرف مواد سفیدکننده، به حالت اول برگردند. استفاده از تنباکو نیز از دست رفتن سفیدی دندانها و تغییر رنگ آنها را تسریع می کند.

بالا رفتن سن نیز با زرد شدن دندانها در ارتباط است. مینای دندان، که بخش سخت خارجی دندان است، به مرور زمان نازک تر شده و باعث می شود لایه زرد داخلی نمودار شود. اکثر این موارد، لکه های زرد و قهوه ای هستند که ممکن است از جمع شدن پلاک دندان، لکه های ناشی از غذا، و بهداشت ضعیف دندانها، ناشی شود. تغییر رنگ دندان مربوط به بالا رفتن سن و وراثت معمولاً در هر 9 نفر از 10 نفر ایجاد میشود. از بین بردن این نوع لکه ها با جرم گیری خیلی راحت و سریع انجام می گیرد و بین 1 تا 6 هفته صورت می گیرد.

قانون کلی این است که هر چیزی که ممکن است لباس شما، دستمال سفره تان یا فرشتان را لکه دار کند، می تواند روی دندانهایتان هم لکه بیندازد. مثلاً سس گوجه فرنگی، کیک زغال اخته، شراب قرمز و ....

سفیدکننده های دندان سه دسته هستند:
1. جرم گیری دندانها برای تغییر دادن رنگ آنها. دندانپزشک شما می تواند کار جرم گیری دندانهایتان را در مطب خود انجام دهد. محلولی که برای اینکار مورد استفاده قرار می گیرد پروکسیدی غلیظ درحدود %35 دارد. طی یک جلسه، رنگ دندانها را می توان 12 تا 14 درجه سفیدتر کرد.

2. خودتان هم می توانید با استفاده از ابزاری که از دندانپزشکتان خریداری می کنید، اینکار را انجام دهید. دندانپزشک ژلی برایتان تهیه می کند که باید به مدت دو هفته هر شب چهار ساعت روی دندانهایتان بمالید. این ژل ها بین 10 تا 15 درصد پروکسید در خود دارند و می توانند رنگ دندانها را تا 8 درجه سفیدتر کنند.

3. استفاده از خمیردندانهایی که در بازار موجود است. این خمیردندانها که حاوی 4 درصد پروکسید هستند می تواند 2 تا 3 درجه رنگ دندانهایتان را سفیدتر کنند.

جرم گیری همیشه هم جواب نمی دهد
اگر در دندانهای جلویی خود، پر کردگی همرنگ یا معمولی داشته باشید، جرم گیری جواب نخواهد دارد. محلول جرم گیری نمی تواند رنگ این مواد را تغییر دهد. به این ترتیب با جرم گیری فقط زردی این قسمت را نمایانتر می کنید. بنابراین بهتر است قبل ازاستفاده از هر روش سفید کردن دندان حتماً با دندانپزشکتان مشورت کنید.

عوارض جانبی جرم گیری دندان
جرم گیری کردن دندانها می تواند تاثیرات حانبی هم داشته باشد. دندانها ممکن است حساس شوند (حساسیت گرم و سرد) و همچنین وقتی از محلول جرم گیری استفاده می کنید، ممکن است لثه هایتان اسیب ببینند. از جمله سایر عوارض می توان به گلو درد، درد دندانها، سوزش یا خارش بافت ها و سردرد اشاره کرد.

مردم دندان آبی
در مورد سفید کردن دندانها هم نباید افراط کرد. رنگ ناشی از بسیاری از درمان ها غیرطبیعی است. باید اجازه دهید دندانهایتان مروارید گونه سفید شوند. متاسفانه بعضی افراد بیش از اندازه از جرم گیری استفاده می کنند. من این دسته از افراد را مردم دندان آبی نامیده ام. همه شما حتماً آنها را دیده اید. دندانهای آنها یک سایه آبی رنگ دارد. این افراد باید درحدی جرم گیری کنند که سفیدی دندانهایشان با سفیدی چشم هایشان هماهنگی داشته باشد.

تاثیر جرم گیری چه مدت زمان باقی می ماند؟
یادتان باشد سفید کردن دندانها همیشگی نیست، چون دندانهایتان دوباره به مرور زمان تغییر رنگ خواهند داد. افرادیکه بیش از اندازه از موادغذایی و نوشیدنی هایی استفاده می کنند که باعث تغییر رنگ دندانها می شود، در کمتر از یک ماه، دندانهایشان دوباره تغییر رنگ می دهد. اما آندسته از افرادیکه سعی می کنند کمتر از این موادغذایی و نوشیدنی ها استفاده کنند، ممکن است بتوانند آن سفیدی را تا یک سال یا بیشتر هم نگه دارند.

مسئله ای که باید به خاطر داشته باشید این است که پس از استفاده از اینگونه مواد، سریعاً دندانهایتان را شستشو داده و مسواک بزنید.

بهداشت دندانهایتان باید در راس مسائل بهداشتی شما قرار گیرد. حداقل روزی دو مرتبه دندانهایتان را مسواک کنید و یکبار در روز از نخ دندان استفاده کنید. برای از بین بردن لکه ها روی سطح دندان و زردی دندانها از خمیردندانهای سفید کننده (یک یا دو بار در هفته) استفاده کنید. در سایر زمانها از خمیردندان معمولی استفاده کنید.

برحسب روشی که برای سفید کردن دندانهایتان به کار می گرید، ممکن است هر 6 ماه یکبار بعد از یک تا دو سال، نیاز به بازبینی دوباره دندانهایتان باشد. اگر سیگار می کشید یا بیش از حد از نوشیدنی هایی که ممکن است باعث تغییر رنگ دندانها شود استفاده می کنید، احتمالاً این بازبینی باید زودتر انجام گیرد.

+ نوشته شده در  شنبه بیست و سوم شهریور 1387ساعت 23:9  توسط پگاه  | 

نوشیدن قهوه 'خطر سقط جنین را افزایش می دهد'

 
 
                          
 
 
در بریتانیا به زنان باردار هشدار داده شده که از نوشیدن بیش از سه فنجان قهوه در روز اجتناب کنند.

بنا به تحقیقی جدید در آمریکا خطر سقط جنین در زنان بارداری که در روز بیش از دو فنجان قهوه می نوشند، بیست و پنج درصد افزایش می یابد. این در حالی است که خطر سقط جنین در زنان بارداری که مواد خوراکی کافئین دار مصرف نمی کنند دوازده درصد است.

در این تحقیق که در کالیفرنیا انجام شده است، هزار زن باردار شرکت داشته اند.

محققان همچنین متوجه شدند که مصرف هر نوع نوشیدنی حاوی کافئین، مانند نوشابه های گازدار و چای، باعث افزایش خطر سقط جنین می شود.

کافئین از طریق جفت به جنین منتقل می شود و به باور کارشناسان انتقال کافئین ممکن است بر روی رشد سلول های جنین تاثیر سوء داشته باشد.

یکی از سخنگویان "کالج سلطنتی متخصصین زنان و زایمان" بریتانیا، پس از مطالعه نتیجه تحقیق جدید در آمریکا گفت او به زنان بریتانیایی توصیه می کند که از نوشیدن نوشیدنی ها و نوشابه های کافئین دار در دوازده هفته اول بارداری به طور کامل اجتناب کنند.

پت اوبراین، متخصص زنان و زایمان، گفت دوازده هفته اول بارداری دوره آسیب پذیری جنین است و "احتمال سقط جنین از هر زمان دیگر بیشتر است."

او گفت به هر حال اغلب زنان در اوایل دوره بارداری از مزه نوشابه های کافئین دار خوششان نمی آید و به همین دلیل منع کردن آنها از نوشیدن این گونه نوشیدنی ها نباید کار مشکلی باشد.

اما این کارشناس و سخنگوی کالح سلطنتی متخصصین زنان و زایمان گفت ضرورت اجتناب از کافئین در ماه های آخر بارداری هنوز روشن نیست.

مقامات "انجمن قهوه بریتانیا"، نماینده تولید کنندگان قهوه در این کشور، گفته اند که لزومی برای اعلام چنین توصیه ای نمی بینند.

سقط جنین دلایل مشخص و مختلفی دارد از جمله سن مادر، سابقه سقط جنین و ناباروری.

اما دلایل اصلی سقط جنین به طور کامل شناخته نشده است.

خطرآفرینی مصرف کافئین برای زنان باردار پیش از این هم مطرح بوده اما نتیجه تحقیقات در این زمینه همواره متناقض بوده است.

+ نوشته شده در  شنبه بیست و سوم شهریور 1387ساعت 23:9  توسط پگاه  | 

هشدار درباره مصرف فراورده های بدون نسخه در کودکان

 

ناظران اداره نظارت بر مواد غذايي و دارويي آمريكا توصيه مي‌كنند داروهاي ضدسرفه و سرماخوردگي كودكان حاوي دكونژستان و آنتي هيستامين كه بدون نسخه پزشك عرضه مي‌شوند نبايد براي كودكان كم سن و سال مورد استفاده قرار گيرند

     كارشناسان ناظر اداره نظارت بر مواد غذايي و دارويي آمريكا اعلام كردند گزارشهاي ارسالي به اين اداره بيانگر آن است كه مصرف داروهاي سرماخوردگي و ضد سرفه با يا بدون نسخه پزشك، در كودكان كم سن به ويژه در كودكان زير دو سال مي‌تواند به مصرف دوز بالا و مرگبار دارو بيانجامد. برچسب داروها بايد حاوي هشدار قوي در مورد مصرف دوز بالاي در كودكان باشد.

     کارشناسان اين اداره اعلام كردند همچنين درج عبارت “براي مصرف دكونژستان در كودكان زير دو سال و آنتي هيستامين در كودكان زير شش سال با پزشك مشورت شود” را بر روي بسياري از دارهاي ضد سرفه وسرماخوردگي كه بدون نسخه پزشك عرضه مي‌شوند توصيه مي‌كنند. بيشتر قربانيان را كودكان زير دو سال تشكيل مي‌د ادند و عموما مصرف بيش از حد و سميت دارو در اين گزارشها ذكر شده است. بيش از ‪۸۰۰‬نوع فراورده‌هاي سرماخوردگي و ضد سرفه در آمريكا عرضه مي‌شود كه در آنها دكونژستان، اكسپكتورانت، آنتي هيستامين، ضد سرفه، مسكن و تب بر بكار رفته است.

     انجمن فراورده‌هاي مراقبتهاي بهداشتي مصرف‌كنندگان كه نماينده توليدكنندگان داروهاي بدون نسخه است اعلام كرد بررسي اين انجمن ايمني اين داروها را در صورت رعايت دوز توصيه شده تاييد مي‌كند. اين گروه از تغيير برچسب تمام داروهاي ضد سرفه و سرماخوردگي بدون نسخه و استفاده از هشدار “در كودكان زير دو سال مصرف نشود” حمايت مي‌كند .

                            

+ نوشته شده در  چهارشنبه ششم شهریور 1387ساعت 23:11  توسط پگاه  | 

وبا در کمین است مواظب باشید


 
وَبا یک بیماری منتقل شده از طریق آب است که توسط باکتری ویبریو کلرائه ایجاد می‌شود.

این باکتری با نوشیدن آب آلوده یا خوردن ماهی نپخته بویژه ماهی صدفی وارد بدن می‌شود. این پدیده برای اولین بار در شرایط علمی توسط پزشک پرتغالی، گارسیا ده اورتا در هندوستان در سال ۱۵۶۳ کشف شد. اروپا شاهد چندین همه‌گیری این بیماری در قرن نوزدهم بود .

                                              

حساسیت:

پژوهش‌های همه‌گیرشناختی اخیر پیشنهاد می‌کند که حساسیت افراد به بیماری وبا با نوع و گروه خونی آنها ارتباط دارد. افرادی که گروه خونی O دارند بیشترین حساسیت را برای ابتلا به این بیماری دارند.

درمیان یک میلیون باکتری وبا نوع باکتری «وبای V» بطور معمولی می‌تواند باعث ایجاد بیماری وبا در افراد سالم گردد، گرچه افزایش حساسیت بدن افراد با ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن بایستی مورد مشاهده وبررسی قرار بگیرد، افرادی که اسیدیته معده و گوارشی آنها بخاطر استفاده مواد ضد اسیدی یا کسانی که تغذیه نامناسب دارند، خطر ابتلای زیادی به این بیماری دارند.

علائم بیماری:

 + تشنگی مفرط

 +استفراغ بدون حالت تهوع

 + اسهال بدون دلدرد

 +گرفتن عضلات پشت ساق پا

 + کم شدن ادرار

پیشگیری:

اگرچه بیماری وبا می‌تواندمرگ آور باشد، می‌توان به آسانی از آن پیشگیری کرد. در ایالات متحده آمریکا و اروپای غربی به علت استفاده از سیستم‌های آب و دفع فاضلاب پیشرفته، وبا تهدید مهم و عمده‌ای نمی‌باشد.آخرین گسترش ناگهانی وبا در ایالات متحده آمریکا در سال ۱۹۱۱ بود اما با وجود این هرکسی مخصوصا مسافرین بایستی بدانند که این بیماری چگونه منتقل می‌شود و چطوری می‌توان از آن پیشگیری کرد.

دفع ساده فاضلاب معمولاً برای توقف اپیدمی و سرایت این بیماری کافی است. چندین نکته در مورد راههای جلوگیری از سرایت و انتقال این بیماری وجود دارد:

 • رختخواب فرد مریض: دور انداختن  آن ومواد زاید تولید شده توسط قربانیان وبا
 • مدفوع: دفن کردن و از بین بردن مدفوع وفضولات عمومی قبل از اینکه آن وارد کانالهای آب بشود.
 • منابع: هشدار درباره آلودگی وبا که در اطراف همه منابع آبهای آلوده نصب شود.
 • استریلیزه کردن: جوشاندن، تصفیه کردن و کلریده کردن آب قبل از استفاده

تصفیه و جوشاندن آب از مدتها قبل روش مناسبی برای جلوگیری از سرایت این بیماری بود.(فیلتر پارچه‌ای) که خیلی اساسی بود که استفاده از آن به میزان زیادی ابتلا به بیماری وبا را در روستاهای فقیر بنگلادش که به آبهای سطحی تصفیه نشده متکی بودند، کاهش داد.

در حالت کلی آموزش و دفع فاضلاب و مواد زاید از عوامل اصلی محدود کننده در پیشگیری از سرایت بیماری وبا هستند.

  انتقال:

'عامل «وبای V» بطور طبیعی در پلانکتون‌های آب تازه یا آب کمی شور و آب دریا بوجود می‌آیدو در اول به زائده‌های زئوپلانکتون می‌چسبد. این عامل وبا را جزو گیاه دریایی می‌کند. باکتری وبا سپس از طریق مواد زائد دفع شده آلوده به باکتری مبدل می‌شود.این آلودگی موقعی اتفاق می‌افتد که مواد زائد دفع شده آلوده و فضولات به داخل راههای آبی ریخته می‌شود و به سفره‌های آبهای زیرزمینی می‌رسد، در نتیجه بر منابع آب تأثیر می‌کند و مواد غذایی شسته شده در آن آبها و صدفهایی را که در آن آبها زندگی می‌کنند، آلوده می‌کند. این بیماری بندرت از شخصی به شخص دیگر بطور مستقیم سرایت می‌کند.

در نتیجه از طریق اسهال باکتری این بیماری به افراد دیگر در شرایط غیر بهداشتی و کثیف گسترش می‌یابد.

عوارض:

علائم و عوارش این بیماری شامل اختلال دستگاه گوارشی، که آنهم شامل اسهال، اسهال‌های زیاد، اسهال‌های مستمر می‌باشد. این عوارش توسط انتروتوکسین که باکتری وبای V ترشح می‌کند، ایجاد می‌شوند. اینتروتوکسین اصلی به نام "سم یا زهر وباً نامیده می‌شود، با پروتئین G و چرخه AMP در روده‌ها تداخل می‌کند و باعث باز شدن پوشش داخلی روده‌ها یا کانال یون می‌شود. وقتی که این یون به داخل محتویات رودها ریخته می‌شود، باعث جریان آب به علت ایجاد دفع آب همراه مدفوع می‌شود.

برگرفته از http://fa.wikipedia.org

+ نوشته شده در  چهارشنبه ششم شهریور 1387ساعت 23:10  توسط پگاه  | 

تاثیر نماز بر بیماری فشار خون

 

                        

بهترین و جدیدترین خدمات وبلاگ نویسان جوان        www.bahar20.sub.ir

 

افزایش فشار خون یكی از شایع ترین دلایل مراجعه به پزشك در سرتاسر دنیاست. به علت عوارض خطرناك و متعددی كه این بیماری برای بسیاری از اعضای بدن از جمله قلب، مغز، كلیه و چشم و .. دارد، سعی و اهتمام فراوانی در دانش پزشكی برای پیشگیری و كنترل این بیماری وجود دارد.

در تمامی منابع معتبر علمی، برای پیشگیری از ابتلا به افزایش فشار خون و همچنین كنترل تعداد زیادی از بیماران كه افزایش فشار خونی در حد خفیف یا متوسط دارند، رعایت برخی اصول و استفاده از درمان های غیر دارویی توصیه می شود. درمان های غیر دارویی ضمن آن كه هزینه چندانی را بر بیمار تحمیل نمی كنند، در پایین آوردن فشار خون و ممانعت از بروز و پیشرفت آن مؤثر است

چهار درمان اولیه و بسیار مهم غیر دارویی كه در منابع جدید علمی برای كنترل فشار خون مورد توجه قرار می گیرند ، عبارتند از:

1. كاهش اضطراب و استرس

2. كاهش یا عدم مصرف الكل

3. كم كردن وزن

4. انجام ورزش های سبك به طور منظم در شبانه روز 

اما با توجه به نقش بسیار مهمی كه نمازهای واجب یومیه، در ایمن كردن انسان در مقابل استرس ها و مشكلات گوناگون زندگی ایفا می كنند و نیز با توجه به الزامی كه نماز به شخص نمازگزار مبنی بر عدم مصرف مشروبات الكلی می دهد، می توان این امر را قدم مؤثری در پیشگیری و كنترل فشار خون تلقی كرد.

از طرفی نماز با حركات و قیام و قعود و ركوع و سجود منظمی توأم است كه قابل مقایسه با یك نرمش سبك روزانه مشابه آنچه كه در درمان های غیر دارویی فشار خون توصیه می شود، می باشد. همچنین اگر به یاد آوریم كه مسلمان نمازگزار، رو به قبله مكتبی نماز می خواند كه خدای آن مكتب از پُرخوری و شکم پارگی بیزار است و مثلاً "عالمان فربه و چاق را دشمن می انگارد " متوجه خواهیم شد كه هر چهار درمان غیر دارویی مذكور، برای كنترل و پیشگیری افزایش فشار خون، در ورای احكام نورانی نماز نهفته است.

+ نوشته شده در  شنبه پانزدهم دی 1386ساعت 23:11  توسط پگاه  | 

دیابت وبیماریهای قلب

 
                                          
                                       
 
 مهمترين علت پيدايش بيماري هاي قلبي- عروقي، تصلب شرايين مي باشد. تصلب شرايين سبب مي شود كه سرخرگ هاي گوناگوني كه به سمت هاي مختلف بدن خون مي‏رسانند، بهتدريج سخت و تنگ گردند و توانايي آنها براي انتقال اكسيژن و مواد غذايي به سلول هاي بدن كاهش يابد. عواملي هستند كه موجب سريعتر شدن تصلب شرايين مي گردند و در صورت وجود آنها احتمال پيدايش بيماري قلبي- عروقي افزايش پيدا مي كند. براي پيشگيري از پيدايش بيماري‏هاي قلبي- عروقي و مرگ و مير و ناتواني ناشي از آنها، بايد اين عوامل خطر را بشناسيد و به توصيه‏هاي پزشكي توجه نماييد.
 عوامل خطر براي بيماري هاي قلب و عروق عبارتنداز: سن بالا، جنس مذكر، سابقه خانوادگي بيماري قلبي زودرس، فشار خون بالا، افزايش چربي خون 0به ويژه كلسترول)، ديابت قندي، سيگار كشيدن، چاقي، كم تحركي (انجام ندادن فعاليت هاي بدني) و اختلال در انعقاد خون.
 با توجه به اينكه ديابت از عوامل خطر بيماري هاي قلبي-عروقي است و معمولاٌ با عوامل خطر ديگر همراهي دارد (و گاهي شايد ايجاد كنندة آنها باشد)، مبتلايان به ديابت بايد بيش از ديگران مراقب سلامت قلب و عروق خود باشند. پژوهشهاي فراوان پزشكي نيز نشان داده اند كه عوامل خطر قلبي- عروقي در مبتلايان به ديابت نوع 2 شايعتر هستند.
 
 بيماري هاي قلبي- عروقي را مي توان به سه گروه عمده تقسيم كرد:

بيماري هاي كرونري قلب
حوادث عروقي مغز
 بيماري رگهاي محيطي
بيماريهاي كرونري قلب
 
قلب يك پمپ عضلاني به اندازة مشت گره كرده انسان است كه در هر دقيقه به طور متوسط 60 تا 100 بار مي تپد و خون را در بدن به گردش در مي آورد. گردش خون سبب مي‏شود كه اكسيژن و مواد غذايي به اندام هاي بدن برسد و مواد زائد ناشي از فعاليت سلول ها نيز دفع گردد. عضله قلب هم از اين قاعده مستثني نيست و بايد خونرساني مناسب داشته باشد تا اين كار حياتي خود را به درستي انجام دهد. خونرساني به عضله قلب توسط رگ هايي موسوم به «سرخرگ هاي كرونر» صورت مي گيرد. رسيدن خون به قلب و ميزان فعاليت عضله قلب تا حدي مشابه وضعيت عرضه و تقاضا است؛ هرچه قلب فعاليت بيشتري داشته باشد (مثلاٌ هنگام فعالت‏هاي سنگين بدني يا اضطراب و تنش)، به خون بيشتري احتياج خواهد داشت. سرخرگ‏هاي كرونر بايد بتوانند اين افزايش نياز را تأمين كنند و گرنه سلولهاي عضله قلب با مشكل روبرو خواهند شد.
 تصلب شرايين و همچنين پيدايش لخته درون رگ‏هاي كرونر سبب مي شود كه خونرساني به سلول هاي عضله قلب كاهش يابد. در نتيجة كمبود اكسيژن و مواد غذايي و انباشت مواد زائد در عضله قلب، دردي پديد مي آيد كه به «درد قلبي» يا «آنژين صدري» معروف است. اگر سرخرگ كرونر به طور كامل (به وسيله تنگي شديد يا لخته خون) بسته شود، سلول‏هاي قلبي مربوط به حوزه آن سرخرگ خواهند مرد كه به اين وضعيت «انفاركتوس قلبي» مي‏گويند. گاهي نيز در اثر اختلال شديد و گسترده در كاركرد عضله قلب، مرگ ناگهاني رخ مي دهد.
 
نشانه‏هاي مهم بيماري قلبي
 
درد قفسه سينه: اين درد كوبنده يا فشارنده در ناحيه پشت جناغ سينه احساس مي شود و ممكن است به گردن، دستها، پشت و يا شكم هم انتشار يابد. آنژين صدري اغلب هنگام كارهاي بدني يا فشارهاي روحي و رواني كه فعاليت قلب افزايش پيدا مي كند، بروز مي‏نمايد و معمولاٌ با استراحت يا مصرف نيتروگليسرين زيرزباني تسكين مي يابد. اگر درد با استراحت يا چندين دقيقه پس از مصرف قرص ير زباني بهبود نيافت و به ويژه اگر همراه با تنگي نفس، تهوع و تعرق شديد بود، ممكن است نشانه انفاركتوس قلبي باشد. به دليل اختلال در اعصاب محيطي، شدت نشانه هاي بيماري قلبي در افراد ديابتي ممكن است كمتر از ميزان مورد انتظار باشد (انفاركتوس بي سروصدا)؛ از اين رو شما كه به بيماري ديابت مبتلا هستيد بايد بيشتر متوجه چنين نشانه هايي باشيد و به موقع به پزشك مراجعه كنيد. البته به ياد داشته باشيد كه دردهاي قفسه سينه فقط نشانه بيماري قلبي نيستند و ممكن است مثلاٌ در اثر بيماري هاي گوارشي يا ريوي نيز پديد آيند.
 
 تنگي نفس: احساس تنگي نفس مي تواند از نشانه هاي بيماري كرونري قلب باشد گرجه در بسياري از بيماري هاي تنفسي و... نيز اين حالت پديد مي آيد.
 
تپش قلب: در اين وضعيت، فرد به طور ناراحت كننده اي ضربان قلب خود را احساس مي‏كند. تپش قلب در حالت هاي اضطرابي و برخي بيماري هاي ديگر قلبي نيز ممكن است پديد آيد.
 
 خير يا ادم: در مراحل پيشرفته تر بيماري قلبي (نارسايي قلب) كه كاركرد پمپ اشكال پيدا مي كند، مايع موجود در بافت هاي بدن (به ويژه بخشهاي پاييني بدن مثل قوزك پاها) به طور كامل تخليه نمي شود و در زير جلد انباشته مي گردد. البته خير يا ادم در نتيجه بيماري هاي واريسي پاها، بيماري كبد، اختلالات كليوي و... نيز ممكن است پديد آيد.

حوادث عروقي مغز (سكته مغزي)

 هنگامي كه رگهاي تغذيه كننده مغز به شدت آسيب ببينند، خون به سلول هاي مغزي نمي‏رسد و آنها دچار مرگ خواهند شد كه به اين حالت «انفاركتوس مغزي» مي‏گويند. سكته مغزي هم در اثر تنگي و بسته شدن رگ هاي مغز پديد مي آيد و هم به دنبال پاره شدن و خونريزي رگهاي مغز. مهم ترين عامل خطر براي حوادث عروقي مغز افزايش فشار خون (پرفشاري خون) است. خطر سكته مغزي در مبتلايان به ديابت كه فشار خون بالا هم دارند، دو برابر افرادي است كه تنها به پرفشاري خون دچار هستند. اين مسأله اهميت كنترل فشار خون در بيماري ديابت را آشكارتر مي سازد.
 نشانه هاي حوادث عروقي مغز بسته به اينكه كدام قسمت مغز اختلال خونرساني پيدا كند، بسيار گوناگون هستند. كرختي يا ضعف حركتي شديد (فلج) در يك نيمه بدن و نابينايي يا تاري ديد زودگذر يك چشم از جمله نشانه هاي حوادث عروقي مغز مي باشند.

بيماري رگهاي محيطي
 
  منظور از بيماري رگهاي محيطي بيماريهايي است كه عروق بيرون از قلب و مغز را گرفتار مي كنند. اين بيماريها معمولاٌ در نتيجه تنگ شدن رگهايي كه خون را به پاها و دستها مي‏رسانند، پديد مي آيند. كاهش خونرساني به پاها سبب دو نوع عارضه مي شود:
 
قنقار يا ياگانگرن: مرگ بافتي در اثر نرسيدن خون به اندامها كه در نهايت به قطع آن عضو مي انجامد.
لنگش متناوب: به علت تصلب شرايين خونرساني كنندة پاها، پس از مدتي راه رفتن درد شديدي معمولاٌ در عضلات پشت ساق پا به وجود مي‏آيد.
به طور كلي احتمال اينكه مبتلايان به ديابت نياز به قطع قسمتي از پاهايشان پيدا كنند، 15 تا 40 برابر جمعيت جامعه است. بنابراين پايبندي به توصيه هاي مربوط به پيشگيري از بيماري‏هاي قلبي- عروقي و نيز رعايت اصول مراقبت از پاها، براي افراد ديابتي بسيار اهميت دارد.

اصول پيشگيري از بيماري هاي قلب و عروق در افراد ديابتي

 چربي (به ويژه كلسترول) خون خود را كاهش دهيد.
كلسترول كه نوعي چربي است، در پيدايش و گسترش تصلب شرايين نقش مهمي دارد زيرا مي تواند در ديوارة رگها رسوب كند و همراه با عوامل ديگر به تنگي و بسته شدن سرخرگ‏ها بينجامد.
 كلسترول دونوع مهم دارد: يكي كلسترول «بد» (LDL) كه موجب بسته شدن رگها و بيماري قلبي-عروقي مي شود و دوم كلسترول «خوب» (HDL) كه كلسترول اضافي بدن را از بافتها خارج مي كند و خطر بيماري قلبي را مي كاهد. نوعي از كلسترول كه بايد غلظت كمي در خون داشته باشد، همان نوع «بد» يا LDL است.
 شما مي توانيد با پرهيز از مصرف غذاهاي پرچربي و رعايت توصيه هاي پزشكتان، چربي خون خود را در سطح مناسب نگه داريد.
                                            
 فشار خون خود را كنترل كنيد
فشار خون بالا افزون بر اينكه فشار بيشتري بر قلب وارد مي سازد و نياز آن به خون را افزايش مي دهد، روند تصلب شرايين را هم تسريع مي كند و سبب آسيب اندامهاي گوناگون بدن مي گردد.
          
                                            
 وزن خود را به حد مناسب برسانيد
چاقي عامل خطر مهمي براي افزايش فشار خون است. همچنين چاقي يا اضافه وزن موجب افزايش مقاومت سلول هاي بدن نسبت به انسولين مي شود. شما بايد زير نظر يك پزشك يا متخصص تغذيه وزن بدنتان را به ميزان متناسب باقد، جنس و سن خود برسانيد.
                  
                                              
 سيگار نكشيد
استعمال دخانيات سبب افزايش ضربان قلب و در نتيجه كار قلب مي شود و فشار خون را هم بالا مي برد. همچنين سيگار بر اثر روي عوامل انعقادي و نيز غليظ كردن خون احتمال تشكيل لخته و بسته شدن سرخرگ ها را افزايش مي دهد. افزون براين، سيگار با اثر بر رگهاي كوچك، خونرساني به بخش هاي انتهايي اندام ها (به ويژه پاها) را مختل مي كند و اين عارضه در افراد ديابتي كه گرفتاري اعصاب محيطي نيز دارند، بسيار مهم است و خطر قطع عضو را باز هم افزايش مي دهد. اين آثار جداي از سرطان زايي سيگار است كه موجب ناتواني و مرگ خواهد شد. امروزه سيگار مهم ترين علت بروز سرطان است . 
 
                                             
قند خون خود را كنترل كنيد
 كنترل دقيق قند خون، هم به طور مستقيم و هم به طور غيرمستقيم، نقش مهمي در پيشگيري از بيماريهاي عروقي مي تواند داشته باشد.
 
                                              
فعاليت ورزشي منظم داشته باشيد
 پژوهش‏هاي پزشكي نشان داده اند كه داشتن يك زندگي كم تحرك (از نظر بدني)، صرف نظر از عوامل خطر ديگر، احتمال ديابت، چاقي و بيماري كرونري قلب را افزايش مي دهد. پياده‏روي، دوچرخه سواري، تنيس روي ميز، باغباني و دويدن آرام فعاليتهاي بدني هستند كه اثر مفيدي بر تندرستي شما خواهند داشت. توصيه مي شود كه روزانه 30 دقيقه به فعاليت بدني بپردازيد، مي توانيد اين ميزان فعاليت را در سه دوره 10 دقيقه اي (بافاصله) نيز انجام دهيد.
 
                                               
                                               

مرکز تحقیقات غدد و متابولیسم

+ نوشته شده در  پنجشنبه یازدهم مرداد 1386ساعت 23:12  توسط پگاه  | 

خواب رفتگی

                

   خواب رفتگی یا paresthesia احساس سوزش و خارشی ناخوشایند همراه با سوزن سوزن شدن عضو خواب رفته است که غالبا در دست و پا ایجاد میشود. دلیل معمول بروز چنین حالتی نشستن، تکیه کردن یا خوابیدن بر روی عضو است به طوریکه فشاری مداوم بر اعصاب این عضو وارد شده یا جریان خون در این منطقه مختل شود.
تغییر حالت دادن و خارج کردن عضو خواب رفته از حالت فشرده، معمولا این حالت را از بین میبرد. اما با برداشته شدن فشار و با برقرار شدن پیام رسانی اعصاب به مغز و نخاع، ابتدا حالت بی حسی جای خود را به درد و سوزش داده و سپس از بین میرود. در بعضی از موارد خواب رفتگی در اثر آسیب دیدگی عصب یا اختلالات خاصی در سیستم عصبی ایجاد میشود. اگر شما غالبا و یا به مدتهای طولانی دچار خواب رفتگی اعضا میشوید، حتما به پزشک مراجعه کنید. 

 علائم

علائم خواب رفتگی که معمولا در دست و پا رخ میدهد عبارتند از : 

 در ابتدا عضو دچار بی حسی و سنگینی میشود 
 پوست عضو خواب رفته سوزن سوزن شده و به خارش می افتد 
 این عوارض پس از بازگشت بدن به حالت عادی، در عرض چند دقیقه برطرف میشود 

 تعدادی از دلایل عمده

وارد شدن فشار بر روی عصب 
 کاهش مقدار خون موجود در عضو
آسیب دیدگی عصب 
 تنفس سریع (نفس نفس زدن) 
 متاثر شدن اعصاب از ماده ای سمی، مانند الکل یا سرب 
 عارضه جانبی بعضی از داروها
دیابت (بیماری قند)
تصلب بافتهای عصبی یا multiple sclerosis 
 کم کاری تیروئید 
 سکته ناقص 
 سکته 

 خواب رفتگی بر اثر فشار

اطلاعات دریافت شده از محیط، توسط اعصاب پیرامونی بدن به مغز و نخاع فرستاده میشود. هنگامی که یک عصب حسی به دلیل قرار گرفتن در یک حالت تنگ و ناراحت تحت فشار قرار گیرد، از کارایی آن کاسته میشود. اگر این فشار ادامه یابد، عضو درگیر دچار خواب رفتگی میشود، به این معنا که پیامهای حسی قطع میشوند.

به محض آنکه فشار از عصب برداشته شود، کار خود را از سر میگیرد. حالت ناخوشایند سوزن سوزن شدن، در اثر فرستاده شدن ناگهانی پیامهای متعدد درد از عصب به مغز است. اعصاب دیگری که در این وضعیت تحت فشار قرار گرفته بودند، از جمله عصبهای تشخیص دهنده دما، برای بازگشت به حالت اولیه به زمان بیشتری نیاز دارند. 

 فشردگی شدید عصب

رگهای عصبی نیز میتوانند در اثر گیر افتادن میان استخوانها یا بافتهای دیگر تحت فشار شدید قرار بگیرند. برای مثال : 

 سندرم تونل مچ دست - عصب اصلی دست از میان حلقه ای متشکل از استخوانهای مچ میگذرد. وجود تاندونهایی که غشایی ملتهب و متورم داشته باشند، فضای این تونل را تنگ کرده و عصب را به شدت فشار میدهند. نشانه های این مشکل شامل حالت خواب رفتگی، درد و ضعف دست است. 

 آسیب دیدگی ریشه عصب گردن- اعصاب گردن از درون سوراخهای کوچک موجود در میان مهره ها خارج میشوند.فضای این سوراخها میتواند در اثر التهاب، آسیب دبدگی یا رشد بیش از حد بافت استخوانی، کوچک شود و در نتیجه عصبی که از آن عبور میکند به شدت تحت فشار قرار میگیرد. در این حالت احساس خواب رفتگی در گردن ایجاد شده و موجب بروز درد جابجا شده در بازوها میشود.

سیاتیک - عصب سیاتیک، عصب اصلی پا است که به صورت چهار شاخه عصبی از میان مهره های بخش پایینی ستون مهره ها خارج میشود. هر مهره توسط دیسک هایی غضروفی محافظت میشود. افتادگی یا جابجایی این دیسک موجب برآمدگی در مسیر عصب و فشردگی آن میشود، این حالت علاوه بر ایجاد احساس خواب رفتگی در محل، میتواند موجب بروز درد جابجا شده در پا شود. 
 التهاب عصبی

التهاب عصبی یا ورم رشته های عصبی، دلایل متعددی دارد که رایج ترین آنها از این قرارند :

الکل - مصرف مداوم و بیش از حد الکل میتواند موجب مسمومیت اعصاب شده و وضعیتی را به وجود آورد که پریفرال نوروپاتی peripheral neuropathy (بیماری اعصاب پیرامونی) نام دارد و بارزترین نشانه آن خواب رفتگی در اعضا است. 

 سندروم گیلین بری (Guillain-Barre) - حالتی که به احتمال فراوان در اثر عفونت ویروسی ایجاد میشود و اعصاب پیرامونی را تحت تاثیر قرار داده، موجب درد و بی حسی در عضو میشود. 

 کم خونی خطرناک (Pernicious anemia) - کاهش یا عدم کارایی ویتامین B12 موجب کند شدن روند تولید گلبول قرمز شده و عملکرد نخاع را تحت الشعاع قرار میدهد. 

 بیماری عصب
علامت مشخصه بیماری عصب یا نوروپاتی، عدم وجود رابطه اطلاعاتی حسی بین عصب و مغز است که در اثر آسیب دیدگی عصب حسی ایجاد میشود.برای مثال، شخص دچار نوروپاتی ممکن است درد را در حد معمول آن حس نکند و یا اصلا احساس درد نداشته باشد. شرایطی که میتوانند موجب بروز چنین آسیبهایی شوند از این قرارند :

قطع شدن نخاع
بیماری قند 
 نوروپاتی حسی ارثی
مصرف مداوم و بیش از حد الکل 

 پیگیری پزشکی

بروز هر از گاه حالت خواب رفتگی، مورد نگران کننده ای نیست. اما خواب رفتگی مزمن میتواند نشانه یک مشکل اساسی باشد. اگر بیش از حد یا در فواصل کوتاه دچار خواب رفتگی اعضا میشود، به پزشک مراجعه کرده و از او بخواهید تا از شما یک معاینه کامل به عمل آورد.

نکته ی بسیار مهم :اگر دچار هر یک از عوامل خواب رفتگی شدید حتما به پزشک مراجعه کنید.

+ نوشته شده در  سه شنبه نهم مرداد 1386ساعت 23:15  توسط پگاه  | 

پارگي‌ پرده‌ گوش‌ (Dar infection outer)

 
 

                                              

    شرح بيماري

پارگي‌ پرده‌ گوش‌ عبارت‌ است‌ از پاره‌ شدن‌ پرده‌ نازك‌ گوش‌ كه‌ قسمت‌هاي‌ داخلي‌تر گوش‌ را از گوش‌ خارجي‌ جدا مي‌كند.
  علايم‌ شايع

درد ناگهاني‌ درگوش‌
ناشنوايي‌ نسبي‌
خونريزي‌ يا ترشح‌ از گوش‌. ترشح‌ گوش‌ ممكن‌ است‌ در عرض‌ 48-24 ساعت‌ پس‌ از پارگي‌، شبيه‌ چرك‌ شود.
وزوز گوش‌
سرگيجه
 علل
  عوامل تشديد كننده بيماري

عفونت‌ اخير گوش‌ مياني‌
صدمه‌ به‌ سر
  پيشگيري

هيچ‌ شئي‌ را درون‌ مجراي‌ گوش‌ فرو نكنيد.
از صدماتي‌ كه‌ ممكن‌ است‌ باعث‌ پاره‌ شدن‌ پرده‌ گوش‌ شوند اجتناب‌ كنيد.
در صورت‌ بروز عفونت‌ گوش‌ مياني‌، سريعاً براي‌ درمان‌ مراجعه‌ كنيد.
   عواقب‌ مورد انتظار

اگر پرده‌ گوش‌ پاره‌ شده‌ عفوني‌ نشود، معمولاً خود به‌ خود در عرض‌ 2 ماه‌ ترميم‌ صورت‌ مي‌گيرد. اگر پرده‌ گوش‌ پاره‌ شده‌ عفوني‌ شود، عفونت‌ را مي‌توان‌ درمان‌ كرد و شنوايي‌ نيز معمولاً مشكل‌ دايمي‌ پيدا نمي‌كند.
اگر پارگي‌ خود به‌ خود ترميم‌ نشود نياز به‌ جراحي‌ وجود دارد.
   عوارض‌ احتمالي

عفونت‌ گوش‌، همراه‌ با تب‌، استفراغ‌ و اسهال‌
ندرتاً خونريزي‌ زياد
مننژيت‌
ماستوئيديت‌ (عفونت‌ ماستوئيد، ناحيه‌ استخواني‌ درست‌ پشت‌ گوش)
ندرتاً ناشنوايي‌ دايمي
   درمان

تشخيص‌ با معاينه‌ گوش‌ با اتوسكوپ‌ (دستگاه‌ مخصوص‌ ديدن‌ داخل‌ گوش‌) تأييد مي‌شود. همچنين‌ ممكن‌ است‌ مايع‌ داخل‌ گوش‌ كشت‌ داده‌ شود.
درمان‌ شامل‌ دارو براي‌ پيشگيري‌ از عفونت‌ و مراقبت‌ حمايتي‌ براي‌ درد است‌.
حتي‌المقدور بینی را با فشار تخلیه نکنید. اگر اين‌ كار ضرورت‌ داشته‌ باشد، آن‌ را به‌ ملايمت‌ انجام‌ دهيد.
مجراي‌ گوش‌ را خشك‌ نگاه‌ داريد. شنا نكنيد، دوش‌ نگيريد، يا در باران‌ بدون‌ چتر راه‌ نرويد.
اگر پرده‌ گوش‌ خود به‌ خود ترميم‌ نشود، عمل‌ جراحي‌ ظريفي‌ براي‌ ترميم‌ آن‌ صورت‌ خواهد گرفت‌.
  درچه شرايطي بايد به پزشك مراجعه نمود؟

اگر شما يا يكي‌ از اعضاي‌ خانواده‌ تان علايم‌ پارگي‌ پرده‌ گوش‌ را داريد، خصوصاً اگر ترشح‌ چرك‌ مانند از گوش‌ خارج‌ شود.
اگر يكي‌ از موارد زير هنگام‌ درمان‌ رخ‌ دهد: 
 تب‌
دردي‌ كه‌ علي‌رغم‌ درمان‌ ادامه‌ يابد. 
 سرگيجه‌اي‌ كه‌ بيش‌ از 24-12 ساعت‌ طول‌ بكشد.

ـ اگر دچار علايم‌ جديد و غيرقابل توجيه شده ايد‌. داروهاي‌ مورد استفاده‌ در درمان‌ ممكن‌ است‌ عوارض‌ جانبي‌ به‌ همراه‌ داشته‌ باشند.

+ نوشته شده در  سه شنبه دوم مرداد 1386ساعت 23:17  توسط پگاه  | 

لوزه سوم در کودکان چيست؟


 


لوزه سوم چيست و در کجاي بدن قرار دارد؟ چه نقشي در بدن ايفا مي‌کند و چرا به اين نام خوانده مي‌شود؟

لوزه سوم عبارت است از يک نسج لنفاوي بدون کپسول در داخل حلق بيني. (حلق از سه قسمت تشکيل شده: 1- حلق دهان يا اوروفارنکس 2- حلق حنجره‌اي يا هيپوفارنکس 3- حلق بيني يا نازوفارنکس) . لوزه سوم در انتهاي حلق بيني قرار دارد و نقش آن تأمين ايمني بدن مي‌باشد. اگر در مواردي مشکلاتي براي بچه به دنبال بزرگ شدن آن ايجاد شود، مي‌توان با عمل جراحي نسبت به خارج کردن آن اقدام کرد. در اصطلاح عاميانه به اين لوزه، لوزه سوم گويند، چون در حلق دو لوزه اصلي وجود دارد و اين قسمت از نسج لنفاوي که بعد از دو لوزه ذکر شده قرار دارد به نام لوزه سوم خوانده مي‌شود.

اغلب از پزشکان مي‌شنويم که بچه لوزه سوم دارد، آيا اين لوزه فقط در برخي از بچه‌ها وجود دارد؟

به طور کلي در تمامي افراد اين لوزه‌ها وجود دارند، ولي ممکن است در بعضي از بچه‌ها اين لوزه‌ها بزرگ‌تر از حد معمول شده باشند و به اصطلاح هيپرتروفي پيدا کرده باشد که البته در همه بچه‌ها اين اتفاق نمي‌افتد.


بزرگي لوزه سوم چه علايمي دارد؟ و چه مشکلاتي براي بيمار به جاي مي‌گذارد؟

علايم بزرگي لوزه سوم عبارتند از: 1- انسداد بيني (بيماران قادر نيستند از بيني به خوبي تنفس کنند). 2- سينوزيت‌هاي مکرر 3- تکلم تودماغي 4- مشکلات و ناراحتي‌هاي گوش از جمله اوتيت سروز يا التهاب سروزي گوش (اين عارضه باعث مي‌گردد هوا به گوش مياني خوب نرسد). بزرگي لوزه سوم اگر به موقع درمان نشود، باعث سينوزيت مزمن، عفونت گوش و انسداد راه هوايي، بد فرم شدن صورت و نامنظم رشد کردن دندان‌ها مي‌شود.


روش برخورد با کودکي که دچار بزرگي لوزه سوم است چگونه است؟ آيا خود به خود برطرف مي‌شود؟

اگر با بزرگ شدن لوزه سوم اين بچه‌ها دچار عوارضي شوند و يا اگر در حال ايجاد عوارضي باشند و بچه با ناراحتي‌هاي گوش مواجه شود يا به علت بزرگي لوزه‌ها کودک دچار سينوزيت‌هاي مکرر شود يا به علت بزرگي بسيار زياد لوزه‌ها، انسداد راه‌هاي هوايي ايجاد گردد، در اين گونه موارد بايد عمل انجام شود. ولي در غير اين صورت معمولاً با افزايش سن خود به خود برطرف مي‌شود و نيازي به انجام عمل جراحي نخواهد بود.


منظور از برطرف شدن لوزه سوم که در جواب سوال قبل اشاره فرموديد چيست؟

معمولاً لوزه‌هاي سوم با افزايش سن کوچک‌تر مي‌شوند. به علت اين که لوزه سوم از يک نسج لنفاوي تشکيل شده است، از حدود 4 سالگي به بعد نسج لوزه تحليل مي رود. يکي از دلايلي که باعث مي‌شود شکايت مريض کم شود اين است که راه‌هايي هوايي و مسير حلق و حنجره با افزايش سن بزرگ‌تر شده و در نتيجه لوزه سوم نسبت به اين راه ها کوچک مي‌شود. از طرفي خود لوزه‌ها هم به مرور زمان کوچک‌تر مي‌شوند. بنابراين هم بزرگ شدن راه‌هوايي حلق و حنجره و هم کوچک شدن و باقي ماندن لوزه سوم در همان حالت اوليه هر دو موثر مي‌باشند. گاهي ممکن است اين گونه نباشد و به مرور زمان بهبودي حاصل نشود و حتي در افراد بزرگ‌تر و بچه‌هاي 12 و 14ساله هم، لوزه سوم ايجاد مشکلات و عوارضي کند. در نتيجه بهتر است حتما با اولين مشکل نسبت به درمان اقدام شود و والدين نبايستي در تمام موارد صبر کنند تا با افزايش سن مشکل بر طرف شد.

عدم درمان به موقع مي‌تواند عوارضي را به دنبال داشته باشد که براي سلامتي بچه مشکل‌ساز خواهد بود؛ به عنوان مثال اگر ضايعه ايجاد شده مربوط به گوش باشد باعث مي‌گردد پرده گوش به داخل کشيده شده، عارضه‌اي به نام اوتيت سروز ايجاد شود. اگر چه با افزايش سن مشکل لوزه سوم حل مي‌شود، ولي اين عارضه (اوتيت سروز) براي بچه تا مدت‌ها ايجاد ناراحتي مي‌کند يا در موارد ديگر در صورت عدم درمان لوزه سوم، ممکن است بچه دچار سينوزيت شود و در صورت ايجاد سينوزيت‌هاي مکرر صبر کردن صلاح نيست. بنابراين در صورت بروز عوارضي مانند سينوزيت، اوتيت سروز(عفونت گوش) و حتي عفونت غيرميکروبي گوش و انسداد راه هوايي بايد درمان سريعاً انجام شود. از موارد ديگر که حتما لازم است کودک تحت عمل جراحي قرار گيرد شک به بدخيمي مي‌باشد. البته معمولاً لوزه سوم خوش خيم مي‌باشد، ولي در مواردي هم ممکن است ضايعه بدخيمي داشته باشد. در حالت بدخيمي و اوتيت‌هاي مکرر و سينوزيت مزمن و انسداد راه تنفسي بايد حتماً عمل جراحي انجام شود و صبر کردن به هيچ وجه جايز نيست.

 برگرفته از سایت تبیان دکتر محمد صادقي

+ نوشته شده در  یکشنبه سی و یکم تیر 1386ساعت 23:19  توسط پگاه  | 

قلب و کاربرد آن

 

                        

    

 

 

 

خونی که فاقد اکسیژن و تیره (چون هموگلوبین آن فاقد اکسیژن است، پس آن شفافیت خاص را خون ندارد ) می باشد و از طرفی دارای دی اکسید کربن گرفته شده از سراسر بدن می باشد، از قسمتهای مختلف بدن یعنی قسمت بالایی بدن و قسمت پایینی بدن توسط سیاهرگها جمع شده و وبه دو سیاهرگ اجوف تحتانی ( خون قسمت پایینی بدن به آن می ریزد ) و از طرفی دیگر به سیاهرگ اجوف بالایی ( خون قسمت بالایی بدن مانند مغز و... به آن می ریزد ) وارد می شود. این دو سیاهرگ خون بدون اکسیژن را به دهلیز راست منتقل می کنند. دهلیز راست این خون را از طریق دریچه سه لختی وارد بطن راست می کند. آنگاه خون از طریق در یچه ششی وارد سرخرگ ششی شده و به سمت ششها منتقل می شود. ششها این خون را دریافت کرده و دی اکسید کربن آن را ازش می گیرند و از طریق بازدم به بیرون می فرستند، آن هم در حالیکه اکسیژن دریافتی از دم را وارد آن می کنند. آن گاه این خون اکسیژن دار و شفاف و تمیز از طریق سیاهرگ ششی به سمت دهلیز چپ برده می شود. دهلیز چپ این خون را از طریق دریچه میترال یا دو لختی وارد بطن چپ می کند. بطن چپ بزرگترین اتاقک قلب می باشد و ضخامت دیواره ی ان به اندازه نیم اینچ است.  آن گاه این خون را با تمام قدرت به سمت آئورت بزرگترین سرخرگ بدن می فرستد. آئورت قسمتی از این خون را به قسمتهای بالایی بدن می برد و قسمتی دیگر را به قسمت پایینی بدن می برد. ضمن این که بخش معینی از این خون توسط سرخرگهای کرونری راست و چپ که واصل عضلات قلب و آئورت می باشند به عضلات  قلب برده می شود. سرخرگ کرونری چپ به دو سرخرگ خمیده و سرخرگ پایین رونده قدامی تقسیم شده، ولی سرخرگ کرونری راست به سرخرگ دیگری تقسیم نمی شود.

+ نوشته شده در  چهارشنبه دوازدهم اردیبهشت 1386ساعت 23:22  توسط پگاه  | 

بيماري گال يا جرب (Scabies)

                                                                      
يك بيماري عفوني خارش دار و عامل آن بندپايي از گروه مايت ها يا هيره ها به نام ساركوپتس اسكاپيه است. مايت ها موجوداتي شبيه كنه اما بسيار كوچكتر و ميكروسكوپي هستند و اندازه ماده هاي آنها در حدود 3/0 ميلي متر است. اين بيماري شايع ترين بيماري پوستي خارش دار در جهان است و سالانه بيش از 300 ميليون نفر در دنيا به آن مبتلا مي شوند. مايت نر  اندازه اش تقريبا نصف ماده است .محل زندگي انگل داخل پوست انسان است و پس از انتقال به ميزبان، قسمت سطحي پوست بدن را به صورت عمودي سوراخ كرده و سپس به ايجاد تونل در سطح افقي مي پردازد. به طوري كه در هر شبانه روز حدود دو تا سه ميلي متر پيشروي مي كند و تخم هايش را داخل آن قرار مي دهد. هيره ماده در طول زندگي چهار تا پنج هفته اي خود درون نقب هاي داخل جلدي 40 تا 50 تخم مي گذارد كه بعد از سه تا پنچ روز حدود 10 درصد آنها باز مي شوند و لاروهايي از آنها خارج مي شوند كه از سلولهاي پوست تغذيه كرده و تونل هاي جديدي را ايجاد مي كنند و نهايتا به هيره بالغ تبديل مي شوند. دوره زندگي هيره از تخم تا تولد 10 تا 24 روز طول مي كشد.   

                                   

+ نوشته شده در  چهارشنبه دوازدهم اردیبهشت 1386ساعت 23:22  توسط پگاه  | 

لخته های خونی Thrombosis

 
 

همان طور که می دانیم انعقاد خون یک رخداد طبیعی می باشد که باعث قطع خونریزی پس از جراحت می شود. برای مثال زمانی که ما به زمین می خوریم و زانوی ما خراشیده می شود، مشاهده می شود که پس از مدتی لایه ای تیره رنگ بر روی زخم ما درست می شود. این لایه همان خون خارج شده از زانوی ما به هنگام آسیب رسیدن است که حالا لخته شده است. این عمل یعنی لخته شدن خون توسط پلاکتها Platelets انجام می شود .

در بیماری کرونری قلب هم یک سری لخته خونی درست می شود، البته نه به خاطر جراحت خارجی بلکه به خاطر رسوب چربی در دیواره داخلی عروق.  دیواره عروق به طور طبیعی صاف هستند و هیچ نقطه ای وجود ندارد که در آنجا امکان ایجاد لخته خون باشد. در اثر تصلب شرایین، دیواره رگها این ویژگی خود را از دست می دهند. و جایی که چربی رسوب کرده است، باعث تخریب سطح داخلی رگ می شود.

کلسترول یا چربی با تراکم کم  Low Density Lipoprotein or LDL

کلسترول از جمله آن موادی است که برای بدن لازم است، اما به مقدار بسیار ناچیز؛ به عبارتی کلسترول  اضافی باعث بروز بیماریهای قلبی و عوارض زیادی می شود. این ماده در زرده تخم مرغ، روغن جامد، گوشت قرمز، میگو و .... موجود می باشد. مصرف بیش از حد مواد غذایی فوق باعث بالا رفتن میزان کلسترول خون می شود که این عامل باعث می شود تا کلسترول در رگهای خونرسان قلب رسوب کرده و مانع عبور خون به راحتی به قلب می شوند؛ به عبارتی باعث تنگ شدن شریانهای بدن یا تصلب شریانها Atherosclerosis می شوند. این عامل که مدت طولانی طول می کشد - در حدود ۲۰ سال - یکی از بیماریهای شریانهای کرونری Coronary Artery Disease می باشد.

پس از تشکیل رسوب لایه درونی شریان که از جنس سلولهای مخاطی می باشد دیواره شریان کلاهکی رشته ای درست می کند و آنرا دور تا دور رسوبات درست می کند که تمامی این عوامل آسیب زیادی به شریان وارد می کند. پس از چندی با فشار زیادی که رسوبات به کلاهک وارد می کنند، آن را پاره کرده و باعث زخم شدن و آسیب شدید به دیواره سرخرگ می شوند. این عامل سبب می شود تا پلاکتهای موجود در خون ( که به لخته شن خون کمک می کنند ) به آن محل بیایند. پلاکتها سعی می کنند تا جراحت را برطرف کنند و در مواقعی که زخم زیاد جدی نیست برطرف شده و مشکلی پیش نمی آید، اما اگر آسیب دیدگی وخیم باشد، پلاکتها هیچ کاری نمی توانند بکنند و خون را لخته می کنند. با لخته شدن خون راه شریان بسته شده و خون دیگر نمی تواند عبور کند و شریان کرونری به طور کامل بسته می شود و چون شریانهای کرونری خون را به عضلات قلب می رساند و عضلات قلب بدون خون نمی توانند فعالیت کنند از کار می افتند و حمله قلبی یاMyocardial Infraction  رخ می دهد.

                                                

+ نوشته شده در  چهارشنبه دوازدهم اردیبهشت 1386ساعت 23:21  توسط پگاه  | 

چاق ها بخوانند!!

 
 

                                                                       

رژیـم های متفاوت به منظور کاهش وزن تاثیرات متفاوتی را نیر بر روی افراد مختلف دارند. شما تنها در صورتی قادر خـواهید بود وزن خود را کاهـش دهـیـد کـه از رژیـم هـایی اسـتـفاده کـنید که همراه با نرمش و ورزش بوده و در برابر تغییرات زندگی روزمره، انعطاف پذیری داشته باشند.

آیا فرمول خاصی وجود دارد؟

 دیــده میشود که در دوره های مختلف، رژیمهای متفاوتی مـــد می شوند و وعده کاهش وزن های چشمگیری را به مـردم می دهند، اما متاسفانه اغلب این نوع رژیم ها جزاینکه مردم را در نا امیدی رها کنند، چیز دیگری در بر ندارند. خیلی سخت می توان گفت که کاهش وزن یک فرمول خاص دارد. به عبارت دیگر نمی توان ادعا کرد که یک رژیم غذایی خاص وجود دارد که با به کارگیری آن تمام افراد می توانند وزن خود را کاهش دهند، باید توجه داشت که هر کس نیازمند رژیم غذایی مطابق با عملکرد بدن خودش است. برای بدست آوردن بهترین نتیجه باید توجه خود را بر روی استراتژی هایی که مختص بدنتان است، متمرکز کنید. در وحله اول می بایست پاسخ سوالات زیر را مشخص کنید: علت چاقی چیست؟ میزان جدیت مشکل شما در چه حدی است؟ و آیا این امکان وجود دارد که مشکلات دیگری را برای سلامتی در کنار خود به وجود آورد؟(مثل دیابت، فشار خون و یا افسردگی). پزشکانی که بیماری چاقی را در راس مطالعات خود قرار داده اند، به این نتیجه دست پیدا کرده اند که با طرح ریزی درمان های متناوب حول محور فاکتورهای ذکر شده، بیماران شانس زیادی را برای کاهش وزن پیدا کرده و همچنین می توانند وزن خود را تا مدت ها در همان حد نگه دارند.

یا کمتر بخورید یا ورزش کنید

کسی که از کودکی دچار چاقی مزمن بوده و پدر و مادر او هم چاق بوده اند، از نظر ژنتیکی، زمینه برای چاقی او کاملا مهیا است و کمتر اتفاق می افتد که بتواند با رژیم غذایی و یا رفتن به باشگاه ورزشی وزن خود را کاهش دهد. این افراد باید تحت نظارت مستقیم پزشک قرار بگیرند و با اتکا به راهکارهای پزشکی از قبیل داروی های کاهش وزن و یا جراحی معده، وزن خود را پایین بیاورند. (به دستور پزشک متخصص)

از سوی دیگر افرادی که تنها به دلیل عوامل زیست محیطی، چاق شده اند، می توانند با اتکا به رژیم های غذایی مناسب و ورزش و نرمش، وزن خود را کاهش دهند. اما متاسفانه این روزها اغلب افراد معمولا تحت تاثیر شدید غذاهایی با کالری بالا قرار دارند و همچنین وقت کافی برای رفتن به باشگاه ورزشی را نیز ندارند. اگر شما هم در یک چنین موقعیتی قرار گرفته اید، نا امید نباشید، این شانس وجود دارد که از طریق برنامه ها و دستوراتی که با رضایت آنها را می پذیرید، شیوه غذا خوردن خود را تغییر داده و ورزش کردن را در برنامه هفتگی خود بگنجانید.

کلیه دست آوردهای اصولی برای کاهش وزن، همگی به این نقطه ختم می شوند که بدن باید تعادل انرژی خود را حفظ کند. به همین دلیل برای لاغر شدن باید کاری کنید که بدنتان انرژی (کالری) بیشتری، نسبت به مقداری که جذب می کند، مصرف می کند. تحقیقات اخیر دپارتمان کشاورزی آمریکا در زمینه کاهش وزن به این نتیجه دست پیدا کرده اند که بهترین رژیم های غذایی آنهایی هستند که میزان کالری جذب شده را در افراد چاق به پایین ترین میزان خود کاهش می دهند. به عبارت دیگر برای کاهش وزن شما باید میزان انرژی جذب شده بدن از میزان انرژی مصرفی کمتر باشد. برای ثابت نگه داشتن وزن نیز باید میزان انرژی مصرفی و انرژی ذخیره شده یکسان باشند. اگر میزان انرژی گرفته شده بیش از انرژی مصرفی باشد، فرایند افزایش وزن از نو شروع می شود.

برنامه های مختلف غذایی

در جستجو برای انتخاب یک رژیم غذایی مناسب به طور حتم با انواع و اقسام مختلفی از برنامه ها غذایی مواجه خواهید شد و این امر انتخاب را برای ما اندکی دچار مشکل می کنند. برخی از برنامه ها نسبت به بقیه دارای برتری های بیشتری هستند. دپارتمان کشاورزی آمریکا بر این باور است که اگرچه بسیاری از رژیم های غذایی به شما کمک می کنند تا وزن خود را کاهش دهید، اما آن دسته از برنامه هایی که بر روی مصرف متعادل گروه های مختلف غذایی تاکید دارند، از نظر مواد مغذی و ویتامین ها غنی تر هستند و برای استفاده در دراز مدت مفید تر خواهند بود؛ و اگر می خواهید برای مدت زمان طولانی وزن خود را ثابت نگه دارید بهتر است از آنها استفاده کنید.

به علاوه تحقیقات نشان می دهند که اگر وعده های غذایی زیاد باشند، اما در هر وعده میزان کالری جذب شده کنترل شده باشد و بتوانید برای مدت زمان مقتضی آنرا اجرا کنید به راحتی نتیجه مثبت خواهید گرفت. اگر بتوانید در برنامه روزانه خود وقتی را به تمرین های ورزشی و نرمش نیز اختصاص دهید بسیار موثر هستند.

انجام چنین تغییراتی آنقدرها هم که به نظر می رسد، ساده نیستند؛ اما اگر این اراده را داشته باشید که طبق آنها عمل کنید می توانید به میزان قابل توجهی از وزن خود را کاهش دهید و می توانید برای مدت زمان یکسال و حتی بیشتر وزن خود را ثابت نگه دارید. اغلب در چند ماه اول افراد 10% از کل وزن بدن خود را از دست می دهند و پس از آن مجددا مقداری وزن اضافه می کنند. دلیل این افزایش وزن ناگهانی، تاثیرات "بازگرداننده بدن" است. عکس العمل طبیعی بدن در مقابل از دست دادن وزن این است که کاری کند تا وزن بدن را ثابت نگه دارد؛ این امر را از طریق راههای مختلف نظیر کند کردن متابولیسم بدن و یا افزایش اشتها جبران می کند. اما همواره به خاطر داشته باشید که حتی اگر نتوانستید به میزان وزن دلخواه خود دست پیدا کنید به هر حال هر میزان وزنی که کاهش دهید به شما کمک می کند تا سلامت خود را حفظ کرده و بهتر بتوانید از بیماری های وابسته به چاقی جلوگیری نمایید. از نظر علمی ثابت شده است که استفاده از رژیم های غذای که از نظر میوه جات و سبزی جات تازه غنی هستند و همچنین نرمش های مکرر نه تنها از بروز چاقی جلوگیری می کنند، بلکه از ابتلا به بیماری هایی نظیر سرطان و بیماری های قلبی- عروقی نیز پیشگیری می کنند.

دانشمندان در دانشگاه پزشکی هاروارد پرسش نامه ای را برای تشخیص دلیل اصلی چاقی با هدف دست یابی به درمانی موثر برای افراد چاق، تهیه کردند. در این امتحان که "دلیل چاقی" را مبنای پرسش ها قرار داده بودند، کسب اطلاع می کردند از اینکه دلیل چاقی آیا به صورت ارثی و ژنتیک به آنها منتقل شده و یا به دلیل مسائل محیطی ایجاد شده است. همچجنین پژوهشگران در سوالات خود به دنبال این بودند که آیا دلایل روانشناسی و اجتماعی نیز می توانند نقشی را در چاقی بازی کنند یا خیر. سپس بعد از پاسخ دادن به این سوالات بیماران را بر حسب میزان چاقی و چربی های اضافه ذخیره شده در بدن، دسته بندی می کردند. زمانی که شما متوجه دلایل چاقی و میزان شدت بیماری می شوید، می توانید از نکات زیر استفاده کنید تا متوجه شوید که کدامیک از دست آوردها بیش از سایرین به درد شما می خورند.

اگر چاقی اساسا ژنتیکی باشد

هر چند شما پیش زمینه مستعدی از نظر زنتیکی برای چاقی داشته باشید، باز هم فاکتورهای محیطی نقش بسیار مهمی را در این زمینه بازی می کنند. این دلایل می توانند شامل موارد زیر باشند: مصرف غذاهایی با کالری بالا، شغل های بی تحرک، و یا شرایط حرفه ای که به گونه ای سبب می شوند به رستوران بروید. به طور قطع نسل پیش از شما به این اندازه چاق نبوده! به خاطر اینکه بسیاری از دلایل چاقی از جمله رستواران هایی که غذاهای با کالری بالا ارایه می کنند ( fast food) تا به اندازه امروز رایج نبوده اند.

هر زمان که اراده کنید می توانید جلوی پیشرفت دلایل محیطی را بگیرید. به این منظور می توانید از غذاهایی با کالری پایین استفاده کنید، تحرک فیزیکی خود را افزایش دهید، و از نظر روان شناسی رفتار خود را طوری تعدیل کنید که همواره خود را مجبور به انجام چنین کارهایی نمایید. اگر به تنهایی از پس چنین کاری بر نمی آیید و نمی توانید مطابق برنامه پیش روید، بهتر است از یک مشاور یا متخصص سلامتی یا سایر افرادی که می توانند کنترل شما را به عهده بگیرند، کمک بخواهید. چنین کمک هایی از ارزش بسیار زیادی برخوردار هستند، چراکه موقعیت هایی که ممکن است در خوردن زیاده روی کنید را به شما یادوری کرده و همواره تشویقتان می کنند تا مسیری که در پیش گرفته اید را به پایان برسانید.

عوامل روان شناختی

اگر به دلیل استرس و یا افسردگی به پرخوری روی آورده اید و یا اصلا به این دلیل که چاق هستید زیاد می خورید و تصور می کنید که دیگر کار از کار گذشته و هیچ یک از تلاش های شما در این زمینه نتیجه نخواهند داد، پیش از اینکه رژیم غذایی را شروع کنید، ابتدا باید تکلیفتان را با این موضوع روشن کنید. با یک روان درمانگر برای مشاوره و یا تجویز دارو مشورت کنید. برخی از داروهای ضد افسردگی نظیر پروزاک و ولبترین معمولا برای افراد افسرده چاق تجویز می شوند چرا که حداقل برای مدت زمان کوتاه، می توانند وزن بدن بیمار را اندکی کاهش دهند.

زمانیکه افسردگی و اضطراب شما بهبود یافت، می توانید رژیم غذای مبنی بر کاهش وزن را شروع کنید. از یک فرد کارامد و یا متخصص تغذیه کمک بگیرید تا برنامه اختصاصی مخصوص بدنتان را به شما ارایه کند، تا از آن طریق بتوانید عادات غذایی گذشته خود را فراموش کنید، طبق برنامه های جدید غذا بخورید، برنامه ورزش داشته باشید، و برخی رفتارهای نامناسب خود را کنار بگذارید. یک برنامه گروهی و یا شخصی مانند "مراقب افزایش وزن خود باشید" و سایر برنامه های کاهش وزن، می توانند به منزله نقطه امیدی برای شما محسوب شده و تشویقتان کند تا وزن خود را کاهش دهید. همزمان در مورد مشکلات اجتماعی خود نیز می توانید با یک روانشانس مشورت کنید.

اگر به تنهایی قادر به کاهش وزن نیستید، لازم است تا یک متخصص تغذیه را ملاقات کنید و در مورد خود با او مشورت کنید . پزشکی که تخصص او در زمینه بیماری چاقی باشد، می تواند با شما در مورد قرص های متفاوت کاهش وزن و حتی در صورت لزوم در مورد جراحی نیز با شما صحبت کند. او به طور حتم با یک تیم پزشکی که به احتمال زیاد شامل رژیم دهنده و مشاور نیز می باشد به سراغ شما خواهد آمد و شما در صورت نیاز می توانید از آنها نیز کمک بگیرید.

مشکلات سلامتی وابسته به چاقی

اگر شما دچار بیماری های وابسته به چاقی هستید، مثل: دیابت و یا فشار خون بالا و یا ریسک بالایی در ابتلا به یک چنین بیماری هایی وجود دارد، باید به سرعت فکری به حال چاقی خود بکنید و وزن خود را کاهش دهید. باید از آثار و ضررهای چاقی بر روی خود آگاه شوید، با پزشک، در مورد مصرف قرص و یا جراحی مشاوره کنید، شاید او هر دو گزینه را برای شما ضروری تشخیص دهد. تحقیقات نشان می دهند که از دست دادن وزن اغلب تنها چیزی است که می تواند مشکلات جسمی وابسته به چاقی را مهار کند.

یادتان باشد بهترین و ارزان ترین راه برای درمان چاقی ورزش مناسب و خوردن به مقدار است

+ نوشته شده در  شنبه یکم اردیبهشت 1386ساعت 23:23  توسط پگاه  | 

تاریخچه پزشکی

 

 

در روزگاران کهن این دانش بر مردم ناشناخته بود، و بیماری‌ها را برآمده از عوامل فراطبیعی می‌دانستند، و برای درمان آنها به سحر و جادو دست می‌یازیدند. یونانیان در پیشرفت این دانش نقش به‌سزایی داشتند. دانشمندانی از جمله بقراط، ارسطو و جالینوس از مروّجان اصلی این علم در یونان باستان بودند.

 

                                                             

 همگام با پیشرفت سایر علوم، روش علمی بنیانهای علم پزشکی را دگرگون نمود. پلایش مداوم دانسته‌ها و اطلاعات به همراه اکتشافات متعدد در رشته‌های علوم پایه پزشکی به علم نوین پزشکی منجر گردیده‌است.این علم اگرچه پایه‌های خود را از دانسته‌های گذشته گرفته‌است و هنوز نیز از علوم سنتی به عنوان منبع استفاده میکند ولی روش آن مبتنی بر استانداردهای سخت علمی است.

در حال حاضر به دلیل گسترده شدن بسیار زیاد علاوه بر پزشکی عمومی، علم پزشکی به رشته‌های تخصصی و فوق تخصصی فراوان تقسیم گردیده‌است و همچنین ارتباط نزدیک و تنگاتنگی با رشته‌هایی مانند داروسازی، علوم آزمایشگاهی، پیراپزشکی دارد.


پزشکی در ایران

در ایران باستان پزشکی سنتی شامل گیاه‌درمانی و دعادرمانی و جراحی بوده‌است. با برپایی دانشگاه‌هایی مانندگندی‌شاپور، پزشکی در ایران گسترش یافت، پس از اسلام نیز این روند ادامه یافت. از پزشکان بزرگ ایرانی در دورهٔ اسلامی می‌توان به ابن سینا، زکریای رازی و علی ابن سهل طبری اشاره کرد. پزشکی ایرانی ترکیبی از انواع طبابت‌های رایج اقوام چینی و هندی و عربی و غربی بوده‌است.

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و سوم فروردین 1386ساعت 23:24  توسط پگاه  | 

پیری و هزار درد سر....

 

 

                                                                                              

 پیری شناسی

پیری‌شناسی دانشی است تقریبا نوین و مستقل که مچنیکوف آن را ژرونتولوژی و سپس ایگناز ناشر ژریاتریک نام نهادند. امروزه پسیکوژرونتولوژی که مجموعه‌ای است از پیری‌شناسی و روانشناسی دوران سالمندی رشته مستقلی را در جهان پزشکی تشکیل می‌دهد.


 

آنچه به ظاهر گذشت عمر و سالمندی را نشان می‌دهد شکل ظاهری انسان است، بدن انسان که به مرور پوست سر و صورت و دستها خشک می‌گردد و چین و چروک‌هایی در آن پیدا می‌شود که رفته رفته رو به تزاید می‌گذارد. طراوت معمولی پوست که به علت وجود یک طبقه چربی زیر پوستی است از میان می‌رود و پوست شفافیت خود را از دست می‌دهد و در اثر ضعف جریان خون رنگ پریدگی پیدا می‌شود. موهای سر و صورت رنگ معمولی خود را از دست می‌دهد و سفید می‌شود. در اثر اختلال جذب مواد معدنی و به خصوص کلسیم، استخوان‌ها رو به تحلیل می‌روند و قد خمیده و کوتاه‌تر می‌گردد. اختلال جریان خون و کاهش ترشح برخی غده‌های مترشح داخلی و کاهش آنزیم‌های مختلف که در هضم و جذب و سوخت و ساز بدن نقش مهمی دارند پیش می‌آید و روند تباهی رو به پیشرفت و گسترش می‌گذارد.

  تعاریف سالمندی

برای تعیین سن سه ضابطه وجود دارد:

 • سن زمانی یا سن تقویمی که سن افراد را از بدو تولد تا زمان حال می‌سنجند و همان سن شناسنامه است.
 •  
 • سن فیزیولژیک که بر پایه دگرگونیهای فیزیولژیک و تحولات ناشی از بیماری‌های مختلف استوار است. چه بسیار افراد کم‌سال که از نظر سن فیزیولژیک سالمند هستند “ یعنی فرسوده‌تر از سن تقویمی خود هستند “ و چه بسا افراد مسن که از نیروی جوانی برخوردارند.
 •  
 • سن روانی که بر اساس حالات عاطفی و هیجانی و نیروی روانی سنجیده می‌شود و معمولا با سن فیزیولژیک تطابق دارد.

سازمان جهانی تندرستی دوران مختلف زندگی را پس از گذشتن از سن بلوغ بر اساس سن تقویمی چنین طبقه‌بندی کرده است: از 35 سالگی تا 59 سالگی میان‌سالی، از 60 سالگی تا 74 سالگی مسنی، از 75 سالگی تا 90 سالگی پیری و از 90 سالگی به بالا خیلی پیر. 

 

نشانه‌های پیری                                                                             

با اینکه در 70 درصد افراد مسن تصلب ‌شرائین “ آترواسکلروز “ یا فشار خون وجود دارد امروزه ثابت شده است که آترواسکلروز  تنها در اثر بالا رفتن سن به‌وجود نمی‌آید و عوامل دیگری از قبیل بهداشت محیط و مسائل بوم‌شناختی (اکولوژیک)، کمی تحرک و ترس و وحشت و هیجانات و مصرف برخی مواد غذایی مانند چربی‌ها و قهوه در به وجود آمدن آن از اهمیت خاصی برخوردارند. بیماری‌های دوران پیری از سن 60 و 65 سالگی رفته رفته خودنمایی می‌کنند. عوارض عروقی و قلبی در سنین بالای زندگی شایعتر هستند و سکته مغزی و قلبی به‌علت گرفتگی عروق انتهایی در قلب و مغز گرچه در جوانان نیز دیده می‌شود ولی در سالمندان بیشتر است. بیماری‌های استخوانی و مفصلی بخصوص پوکی استخوانی (اوستئوپوروز) به علت کم شدن قدرت جذب کلسیم و ویتامین D پیش می‌آید و در کنار آن بیماری‌های مفصلی نظیر آرتریت روماتوئید، نرم‌استخوانی و تغییرات استخوانی مهره‌های گردن که به علت فشار بر شبکه عصب بازویی ایجاد دردهای مبهم در دست‌ها می‌کند زیاد دیده می‌شود.

در 90 درصد سالمندان بیماریهای دستگاه تنفسی بخصوص پارگی حبابچه‌های ششی (آمفیزم) و
برونشیت مزمن دیده می‌شود. این عوارض از یکسو به علت تقلیل جذب اکسیژن موجب تنگی نفس می‌شود و از سوی دیگر خود موجب کاهش جذب اکسیژن می‌شود و نارساییهای قلبی را شدت می‌بخشد. همچنین کلیه‌ها، کبد و لوله گوارش در سالمندان دستخوش تغییراتی می‌شوند که مراقبت‌های خاصی ایجاب می‌کنند. از میان بیماری‌های غده‌های مترشح داخلی، بیماری‌ قند “ دیابت “ به‌خصوص نزد سالمندان پرخور و الکلی‌های مسن به‌میزان در حدود 15 درصد شیوع دارد. علت این بیماری خرابی جزایر لانگرهانس لوزالمعده است. بیماری‌های بدخیم و سرطان‌ها در دوران سالمندی بیش از سایر دوران‌های زندگی دیده می‌شوند.

اختلالات حواس پنج‌گانه و سلسله اعصاب مرکزی موجب کاهش سرعت انتقال و عدم بروز به‌موقع بازتاب‌ها و در نتیجه افزایش سوانح در پیران می‌شود.
قدرت تطابق عدسی چشم به مرور تقلیل پیدا می‌کند که سبب پیرچشمی و ضعف دید چشم می‌گردد. گوش‌ها رفته رفته سنگین می‌شود و صداها به‌خوبی شنیده نمی‌شوند. حس لامسه و چشایی و بویایی کمتر آسیب می‌بیند ولی ضعف قدرت بینایی و شنوایی درک مسائل روزمره را دچار اشکال ساخته لذا رابطه شخص مسن با جامعه مختل می‌شود. آرتریواسکلروز عروق مغزی سبب می‌شود که حافظه شخص مسن مختل شود. ابتدا قدرت حافظه نزدیک کاهش می‌یابد و شخص از بخاطر سپردن آنچه با آن برخورد می‌کند عاجز می‌ماند بعدها حافظه دور نیز کاستی می‌یابد و بعضی خاطرات گذشته فراموش می‌شود و شخص قدرت به‌خاطر آوردن قسمت‌هایی از خاطرات گذشته را از دست می‌دهد. گاهی شخص سالمند نسبت به افراد یا مناظر ناشناخته احساس آشنایی می‌کند.

در بعضی از موارد در افراد سالمند نوعی جنون که آن را جنون پیری می‌نامند پیش می‌آید. این بیماران زودرنج، حساس، تحریک‌پذیر و گاهی بی‌تفاوت‌اند. حس حسادت و محرومیت شدید داشته و دچار بی‌قراری، بی‌خوابی و کمبود درک می‌شوند. حالت افسردگی در چهره آنان نمایان‌ است. بالاخره ممکن است زوال عقل و حالات پرخاشگرانه جنون و دیوانگی در آن‌ها پیدا شود. در بعضی سالمندان بحران‌های تیرگی شعور و هذیان ظاهر می‌شود و منگی ناگهانی، احساس تنهایی روانی و هذیان و توهم پیش می‌آید.

در میان این عوارض افسردگی ناشی از بازنشستگی و احساس پوچی شخص سالمند را زیر فشار روانی قرار می‌دهد که باید با فراهم کردن فعالیت‌های اجتماعی آنها را برطرف ساخت. لازم به تذکر است که برخلاف این گروه افراد سالخورده دیگری را می‌توان یافت که با وجود ابتلا به ناتوانیهای جسمی بهترین آثار علمی و ادبی خود را در دوران پیری و حتی در آخرین روزهای حیات تهیه و تنظیم کرده و تجربیات ذی‌قیمت خویش را به نسل بعد تقدیم داشته‌اند. از آن جمله می‌توان ویکتور هوگو، گوته، جوزپه وردی و بسیاری از دانشمندان و نویسندگان بزرگ را نام برد.


  

 

پیری زودرس

اگر علایم و عوارض دوران سالمندی قبل از سن 60 سالگی ظاهر شود آن را پیری زودرس نامند. عوامل مختلفی در سرعت روند پیری دخالت دارند مانند مسائل اجتماعی شامل فشارهای اقتصادی، مشکلات زندگی، قحطی، قتل و غارت، جنگ و خشونت، اختلافات طبقاتی و نژادی، وجود بی‌عدالتی در اجتماع و بالاخره نبودن تامین آینده. گاه علت پیری زودرس به بهداشت شخصی مربوط می‌شود که از آن جمله می‌توان فقر و گرسنگی، غنا و پرخوری، شب زنده‌داری، اعتیاد به مواد مخدر و دخانیات و مسکرات، غم و غصه، عیاشی و ولگردی، بی‌کاری و نگرانی از آینده و غیره ... را نام برد. در این میان فعالیتهای مغزی بیش از حد بخصوص اگر با نگرانی همراه باشد خیلی زود شخص را به عوارض پیری دچار خواهد ساخت. 

  راههای پیشگیری از پیری زودرس

**مصرف مقدار مناسب کالری برای تولید انرژی لازم با مراعات کم‌خوری و در عین حال جلوگیری از گرسنگی و بخصوص جلوگیری از تشنگی.
**ننوشیدن فراورده‌های الکلی.
**خودداری از مصرف توتون، تنباکو و سیگار، چپق یا پیپ و حتی قلیان.
**خودداری از مصرف مواد مخدر و خواب‌آورها و محرک‌ها.
**خودداری از مصرف قهوه و کاکائو زیرا این مواد موجب بالا رفتن چربی‌های خون می‌شوند همچنین مصرف هرچه کمتر مواد چربی بخصوص چربی‌هایی که در حرارت معمولی جامد هستند. مصرف متعادل چربی‌های مایع مانند روغن زیتون و روغنهای گیاهی دیگر که در حرارت معمولی مایع هستند به مقدار پانزده گرم در روز مفید است و چون حاوی ویتامین‌های محلول در روغن می‌باشد برای انجام بعضی از فعل و انفعالات بدن مثل
انعقاد خون، جذب کلسیم و . . . ضرورت دارند. باید یاد‌آور شد که مصرف روغنهای معدنی نظیر پارافین مایع زیان‌بخش است.
**امساک در مصرف مواد قندی بخصوص قند سفید (ساکاروز)
** بطور متوسط 8 ساعت خواب در شبانه‌روز.
**رعایت تعادل بین کار جسمی و فعالیت روانی.
** استفاده از ویتامین‌ها از ابتدای تولد در دوران رشد و میان‌سالی و سالمندی.
**استفاده از املاح منیزیوم چرا که منیزیوم در تولید بعضی از آنزیم‌های حیاتی که در دوران پیری دچار کاهش می‌شوند و در سوخت و ساز تولید انرژی اهمیت بسزایی دارند بسیار موثر است.
**فراهم کردن امکانات آرامش روانی. 

  مسائل درمانی سالمندان

با آنچه گذشت فعالیت دستگاه‌های مختلف بدن سالمندان با جوانان و میان‌سالان تفاوت‌هایی دارد که بدون توجه به اصول یاد شده در درمان آن‌ها موفقیتی بدست نمی‌آید. این تفاوت‌ها ممکن است مربوط به نارسایی جریان خون، اختلال در ترشح ادرار و دفع کلیوی، اختلالات سوخت و ساز (مثلا کم شدن فعالیت آنزیم‌های حیاتی که برای سوخت و ساز بدن لازم‌اند) و یا به علت رفع نشدن به موقع یا تاخیر در دفع دارو از راه ادرار باشد که سبب پیدایش سریع عوارض جانبی دارو و موجب مسمومیت و واکنش‌های نامطلوب می‌شود. بیماران مسن بعلت ابتلا به اختلال‌های مختلف معمولا داروهای متعددی مصرف می‌کنند که این خود خطر ناسازگاریهای داروها را با یکدیگر به‌همراه دارد.
 شخیص عوارض جانبی داروها در افراد مسن مشکل‌تر است چرا که افراد پیر در بیشتر موارد دچار گیجی،
بی‌اشتهایی، اختلالات گوارشی و لرزش و ... می‌باشند که ممکن است با عوارض دارو اشتباه شوند. از طرف دیگر به علت ضعف دید چشم مشکل می‌توانند دستورات دارویی را بخوانند و بعلت ضعف شنوایی دستورات شفاهی را هم به‌خوبی نمی‌شنوند و همچنین بعلت کمبود حافظه ممکن است دستورات را فراموش کنند و یا به درستی بکار نبندند. افراد مسن در اثر تحلیل ماهیچه‌ای و کم شدن حجم بدن باید مقدار کمتری دارو مصرف کنند، همچنین به‌سبب اختلال اعمال قلب، کبد و کلیه باید در مصرف خواب‌آورها، آرام بخش‌ها، داروهای ضد افسردگی و داروهای ضد تشنج (که بیشتر برای درمان لرزش‌ها بکار می‌روند) بسیار محتاط بود زیرا مقداری که برای جوانان مصرف می‌شود در افراد مسن ممکن است موجب مسمومیت شود.
داروهایی که برای اختلال‌های قلبی بکار می‌روند نظیر دیژیتال و کینیدین و بسیاری از
داروهای قلبی دیگر در افراد مسن دارای نیمه عمر طولانی‌ترند لذا به مقدار کمتری تجویز می‌شوند. داروهای ضد انعقاد مانند آسپرین، چون ممکن است موجب خون‌روی‌های شدید شوند باید به‌مقدار کمتر و تحت کنترل دقیق آزمایشگاهی و شمارش تعداد پلاکت‌ها تجویز شوند. به‌ هر حال درمان افراد مسن باید با احتیاط بیشتری همراه باشد و بخصوص باید از مصرف خود سرانه داروها در دوران پیری خودداری شود، ضمنا پرستاری از سالمندان که خود رشته‌ای تخصصی در پرستاری است از اهمیت خاصی برخوردار است که در اینجا مجال پرداختن به آن نیست.

+ نوشته شده در  دوشنبه سیزدهم فروردین 1386ساعت 23:24  توسط پگاه  | 

سینوزیت حاد

 

  تعريف : سينوزيت بيماري سينوس هاي هوايي است که در آن يک يا چند عدد از سينوس ها دچار التهاب مي شوند . سينوزيت حاد معمولاً ۸-۳ هفته طول مي کشد در حاليکه سينوزيت مزمن دوره طولاني تری دارد .

 علائم و نشانه ها :

علائم کلاسيک سينوزيت عبارتند از احتقان بيني ، ترشحات سبزرنگ بيني ، درد در صورت يا دندان ها ، درد چشم ها ، سردرد و سرفه هاي شبانه . بعضي بيماران همچنين از تب ، بي حالي ،‌ بوي بد دهان و گلو درد شکايت دارند ، سينوزيت معمولاً بدنبال يک سرماخوردگي که پس از ۷-۵ روز خوب نشده است و يا بدتر شده است ديده مي شود . تشخيص سينوزيت مزمن کمي سخت تر است . علائمي که در بالا ذکر شد به شکل خفيف تر اما طولاني تري وجود دارد . سينوزيت مزمن در افرادي که آلرژي دارند شايعتر است .

علل و عوامل خطر ساز :

چهار جفت سينوس در اطراف حفره بيني قرار دارد . اين سينوس ها توسط مجاري ريزي به بيني راه دارند . سينوس هاي بيني حفراتي در درون استخوان هاي صورت هستند که توسط يک لايه مخاط مفروش شده اند . سينوس ها به طور طبيعي ترشحات موکوس ( مخاطي ) توليد مي کنند که بدرون بيني تخليه مي شوند . سينوزيت ( التهاب سينوس ها ) معمولاً وقتي رخ مي دهد که حداقل يکي از سه حالات زير رخ دهد :

۱ - منفذ سينوس ها بسته شود .

۲ - مژک هاي سلولهاي مخاطي که باعث حرکت موکوس به خارج از سينوس مي شوند درست کار نکنند .

۳ - مقدار زيادي موکوس توليد شود . اين حالت معمولاً التهاب سينوس ها است .

هر نوع ترکيبي از حالات فوق مي تواند باعث سينوزيت شود .

 

دلايل متفاوت بروز سينوزيت :

سينوس ها حفره هاي بسته اي هستند که يک روزنه ( مجراي ) کوچک به سوي بيني دارند . ده هزار ليتر هوايي که روزانه استنشاق مي کنيم ابتدا توسط بيني قبل از اين که وارد اين مجراها شوند ، تصفيه ، گرم و مرطوب مي شوند . هنگامي که مخاط بيني احتقان پيدا مي کنند هوا ديگر داخل سينوس ها نمي شود ، بنابراين آنها محل مناسبي براي رشد باکتري ها و عفونت هاي گوناگون مي شوند . برخي از عوامل نيز بروز اين حالت را تسهيل مي کنند . اين علت ها عبارتند از :

زکامي که خوب مداوا نشده است : پنج تا ده درصد از زکام هايي که در درمان آنها بي توجهي شده به صورت سينوزيت در مي آيند . اگر شما مستعد ابتلا به اين نوع عفونت هستيد ، زکام خود را قبل از اين که سينوس هايتان درگير شوند ، درمان کنيد (‌به وسيله قطره هاي ضدعفوني کننده  ، داروهاي استنشاقي و ... )

عامل محيطي : سرما ، اتمسفر مرطوب يا خيلي خشک ( فضاي بسيار گرم ، هواي راکد اتاق  و ... ) تغييرات اقليمي شديد ، آلودگي هوا و ... عواملي هستند که اهميتشان با توجه به حساسيت هر شخص تغيير مي کند .

آرژي : آلرژي تمام مواد حساسيت زا ( پشم گربه ، حشرات و ... ) نيز مي توانند مؤثر باشند .

عفونت دندان :  دندان هاي آسيا و پيشين فک بالائي نزديک به سينوس هاي فکي آرواره اي هستند . دو حالت وجود دارد ؛ يا دندان عفونت دارد و يا با آمالگامي پر شده که يک قسمت از آن وارد يکي از مجاري سينوسي آرواره اي شده است . در صورت احتمال چنين پيشامدي حتماً با دندانپزشک مشورت کنيد . با اين حال حتي با مداخله اي دکتر ممکن است سينوسي که منشأ آن عفونت دنداني است باز هم تداوم پيدا کند .

بروز سينوزيت بر اثر يک ناهنجاري کالبد شناختي ( آناتوميک ) ، مادرزادي و يا سانحه : انحراف تيغه بيني ، مجراهاي سينوسي بسيار تنگ ، پوليپ بيني ( که معمولاً منشآ آلرژي دارد ) نيز مي تواند اتفاق بيفتد .

 بعضي مردم اصلاً دچار سينوزيت نمي شوند در حاليکه بعضي ديگر مکرراً دچار سينوزيت مي شوند . ( مثل آنهايي که سيستيک فيبروزيس دارند ) سينوزيت معمولاً بدنبال عفونت تنفسي مثل سرماخوردگي بوجود مي آيد . عفونت راههاي تنفسي فوقاني يا واکنش هاي آلرژيک باعث التهاب و تورم بافت هاي اطراف منافذ سينوس ها و بسته شدن آنها مي شود . بسته شدن سينوس ها باعث تجمع موکوس در آنها مي شود که در نتيجه آن سينوس ها جايي بسيار مناسبي براي رشد باکتريها و قارچ ها مي شود .

افرادي که داراي ضعف سيستم ايمني هستند در معرض خطر بيشتري براي ابتلا هستند.

همانطور که اشاره شد شايعترين دلايل سينوزيت عفونت راههاي تنفسي فوقاني و رينيت  ... آلرژيک مي باشد . عوامل خطرساز ديگر شامل سابقه آسم ، استفاده بيش از حد از داروهاي دکونژستان ، انحراف تيغه بيني ، تومورهاي بيني يا صورت ،‌پوليپ هاي بيني ، جسم خارجي و ... مي باشند .

عوامل فوق به طور معمول باعث بسته شدن منافذ سينوس ها مي شوند . و بدنبال آن سينوزيت رخ مي دهد . بيماريهايي که باعث ضعف سيستم ايمني مي شوند و بيمار را مستعد به ابتلا به بيماريهاي عفوني مي کنند . اين بيماريها عبارتند از : ابتلا به ايدز ،‌ سرطان و بيماريهايي که جهت درمان آنها از شيمي درماني يا داروهاي تضعيف کننده سيستم ايمني مثل کورتون استفاده مي شود . بعضي بيماريهاي ژنتيکي که باعث اختلال کارکرد مژک هاي سلولي معروف به سلياها مي شوند نيز جزء عوامل خطر سينوزيت محسوب مي شوند . اين بيماريها عبارتند از بيماري سيستيک فيبروزيس ، سندرم کارتاژنر و سندرم سلياي غيرمتحرک . به خاطر داشته باشيد که بيماريهاي فوق افراد را مستعد به ابتلا به سينوزيت مي کنند چرا که آنها باعث مي شوند سينوس ها جاي مناسبي براي رشد باکتريها و ديگر عوامل بيماريزا بشود و همه افراد مبتلا به يکي از بيماريهاي فوق الزاماً دچار سينوزيت نخواهند شد .

 پيشگيري :

عفونت هاي راههاي هوايي و آلرژي هارا بخوبي درمان کنيد .

 ۱ -از سيگار کشيدن و آلودگي هاي محيطي اجتناب کنيد .

 ۲ -از دماي بالا يا پائين ( تغييرات شديد دماي محيط ) پرهيز کنيد چرا که باعث افزايش درد سينوس ها مي شود .

 ۳ -از آنجا که رطوبت باعث رقيق شدن موکوس و راحت تر تخليه شدن آن مي شود بهتر است از بخور استفاده کنيد تا باعث مرطوب شدن سينوس هايتان شود . همچنين توصيه به مصرف مايعات فراوان سودمند است .

استفاده از دکونژستان ها در هنگام عفونت مجاري هوايي ممکن است احتمال ابتلا به سينوزيت را کاهش دهد .

+ نوشته شده در  یکشنبه پنجم فروردین 1386ساعت 23:25  توسط پگاه  | 

بيماري سرطان ريه

 

آیا سـرفه هـای پی در پی می کنید؟ و یا بـه همراه سرفه خـون بـالا مـی آورید؟ آیـا از درد دائـمی قفسـه سیـنه رنج مـی بـریــد؟ سینه شما خس خس می کند و دچار تنگی نفـس هسـتـید؟ وزن بدنتان بدون وجود هیچ دلیلی رو بـه کـاهش اسـت؟ اگـر چـنـین اسـت حتـمـا با پزشک خود در مورد آزمایشات سرطان ریه مشورت کنید. سرطان ریه از انواع سرطان های مرگ آور میـبـاشد که هر سـاله تـعـداد زیـادی را به کـام مـرگ مـی برد. آمـار نشـان مـیــدهد که قربانیان سرطان های سینه، پروستات و روده رویـهـم کـمـتر از تعداد قربانیان سرطان ریه هستند. تقریبا 60 درصد بیماران را مردها تشکیل می دهند و 33 درصد از کـل دلایــل مـرگ و مـیـر مـردها از سـرطـان، سـرطـان ریــه می باشد.

دلایل بروز سرطان ریه
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

استعمال دخانیات
هیچ شکی وجود ندارد که مصرف تنباکو از اصول بنیادین ابتلا به سرطان ریه است. در حقیقت حدود 80 تا 90 درصد کل بیماری های ریوی به دلیل مصرف تنباکو بروز می کنند. مدت زمان سیگار کشیدن هر چه بیشتر و طولانی تر باشد، ریسک ابتلا به سرطان ریه نیز افزایش پیدا می کند. که البته این ریسک در مردان بالاتر می باشد: مردهایی که در طول روز یک پاکت سیگار می کشند 22 مرتبه بیشتر از افراد غیر سیگاری در معرض ابتلا به این سرطان قرار دارند. از سوی دیگر زنانی که همین مقدار سیگار را مصرف می کنند، ریسک ابتلا در آنان تنها 12 مرتبه افزایش پیدا می کند. مصرف سیگار برگ و پیپ نیز کاری بدور از خطر به شمار نمی رود و درصد ریسک ابتلا به بیماری را در حدود 2 تا 6 درصد افزایش می دهد.

همیشه در مورد خطرات دود سیگار برای افراد غیر سیگاری مطالب بسیاری می شنوید و حتی پیش بینی شده است که خطرات آن در افراد غیر سیگاری نسبت به افرادی که سیگار می کشند بیشتر است. با توجه به میزان قرار گرفتن در معرض دود سیگار میزان ریسک ابتلا به سرطان متفاوت است. برای پژوهشگران یافتن گروهی که به هیچ وجه در معرض دود سیگار نبوده اند کار دشواری است و پیدا کردن مضرات واقعی دود سیگار برای افراد غیر سیگاری کمی با مشکل بر خورد می کند. اگرچه اطلاعات موجود در این زمینه حاکی از آن است که در این افراد ریسک ابتلا به سرطان 25/0 تا 45/0 درصد افزایش می یابد.

عوامل شغلی
عوامل معینی در خانه و یا محل کار مثل استفاده از پنبه های نسوز و یا تشعشعات رادیواکتیویته می توانند عوامل ایجاد سرطان ریه در فرد باشند. در حقیقت اگر در معرض این عوامل قرار گیرید ریسک ابتلا به بیماری در حدود 2 تا 3 درصد افزایش پیدا می کند. این رقم زمانیکه که شما خودتان هم سیگاری باشید بالاتر خواهد رفت.

پنبه نسوز: یک ماده طبیعی است که از الیاف بسیار ریزی تشکیل شده است که می تواند باعث ایجاد بیماری های مختلفی در فرد شوند. این ماده معمولا در ساختمان خانه ها، مواد عایق کاری و همچنین به عنوان بازدارنده آتش مورد استفاده قرار می گیرد. چندی پیش سازمان محافظت از محیط زیست استفاده از چند فراورده پنبه نسوز را ممنوع اعلام کرد، اما این در حالی است که هنوز در ساختمان خانه های قدیمی، لوله های آب، مواد عایق کاری، مقواهای قطور، رنگ های با فندگی و سایر مواد پوششی و همچنین برخی کاشی ها و موزاییک ها از این ماده استفاده می شود.

در افراد سیگاری استفاده از این ماده ریسک ابتلا به بیماری را 25/1 تا 5 بار نسبت به افراد عادی افزایش می دهد. این رقم بر اساس میزان و مدت زمان قرار گرفتن در معرض ماده فوق الذکر تغییر خواهد کرد.

رادون نوعی گاز می باشد که از طریق شکست اورانیوم آزاد می شود. معمولا در خاک، سنگ های زیر زمینی، چاه ها و مصالح ساختمانی یافت می شود. در امریکا تقریبا 1 خانه از هر 15 خانه سطوح مختلفی از این گاز را دارا هستند. به همین دلیل وزیر بهداشت و درمان و سازمان حفاظت از محیط زیست دستور آزمایش کل خانه ها را صادر کردند. آمار بدست آمده باورنکردنی بود. در تمام خانه ها مقادیر مختلفی از این گاز کشف شد. دومین عامل ابتلا به سرطان ریه بعد از سیگار چنین عواملی هستند که در حدود 5 تا 15 درصد از کل سرطان های ریه از این طریق ایجاد می شوند.

وراثت
از دیگر عوامل بروز سرطان ریه عوامل وراثتی هستند. یک فرد غیر سیگاری اگر یک فامیل ( که سیگاری بوده) داشته باشد که دارای سرطان بوده، 2 تا 4 مرتبه بیش از سایرین احتمال ابتلا به سرطان را دارد. محققان بر این باورند که ژن های مشخصی وجود دارند که باعث ایجاد سرطان ریه می شوند. در حدود 50 تا 70 درصد از سرطان های ریه در جوانان به دلیل مسائل ژنتیکی بروز می کند. شاید عوامل وراثتی و ژنتیکی توضیح قانع کننده ای برای اینکه بسیاری از جوانان غیر سیگاری به سرطان ریه مبتلا می شوند در حالیکه بسیاری از افراد سالمند سیگاری به این بیماری دچار نمی شوند، باشد.

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و هفتم اسفند 1385ساعت 23:26  توسط پگاه  | 

انجير

 
نام قرآني: تين

 

                                               

 نامهاي متداول: فارسي، اردو، هندي، پنجابي، بنگالي، مراتي: انجير؛ عربي: تين؛ عربي: تينه؛ تلگو: انجورو؛ کشميري: انجور؛ تاميلي، مليالمي: سيماي آتي؛ بنگالي: دومور؛ سانسکريت: کاکودومبريکا؛ انگليسي: fig؛ فرانسوي:figue؛ آلماني: Feige؛ لاتيني:ficus؛ ايتاليايي: fico؛ يوناني: sukio,suko؛ روسي: inzhir,figa؛ اسپانيايي: higo.

 

نام علمي:Ficus carica ( از تيره توت Moraceae)

 

اشاره قرآني:

1. سوره تين/1-4

والتين و الزيتون و طور سينين و هذا البلد الامين لقد خلقنا الانسان في احسن تقويم

سوگند به انجير و زيتون. سوگند به طور مبارک. به اين شهرايمن، که ما آدمي را در نيکوتر اعتدالي بيافريديم.

در قرآن مجيد فقط يک مرتبه کلمه تين(انجير) آمده است. اما اين يگانه يادآوري، اهميتي بسيار دارد. خداوند به تين و زيتون، طورسينا و بلد امين(مکه) سوگند ياد مي کند و مي فرمايد آدمي در اين دنيا به نيکوترين اعتدالي آفريده شده است.

مولانا عثماني دليل نام بردن تين و زيتون در سوگند سوره تين را دليلي بر سودمندي بسيار اين دو ميوه مي داند. ذکر نام طورسينا در اين آيه به علت آن است که از اين جا به موسي وحي شد. و شهر مکرم (مکه) که به نام بلد امين به آن اشاره شده حاکي از اهميت مکان و علو مقام شهري است که حضرت محمد صلي الله عليه و آله براي ابلاغ پيام الهي اسلام از آن جا مبعوث شد.

مولانا مودودي معتقد است که سوگند خداوند به انجير و زيتون در اين آيه قرآن در واقع اشاره اي است به شام و فلسطين که پر از باغهاي وسيع انجير و زيتون است و پيامبراني بسيار در اين دو شهر زاده شدند.

به نظر مولانا حقاني تين نام شهري بود که اکنون دمشق نام دارد و زيتون نام قديم اورشليم بود. برخي ديگر از دانشمندان گفته اند که تين و زيتون نام دو کوه در شمال جزيرة العرب است. بعضي نيز گفته اند تين اشاره به درخت انجيري است در بهشت که آدم و حوا بدن خود را با برگ آن پوشاندند. به عقيده ديگري تين نام جايي بود که کشتي نوح از آن جا عازم سفر شد و اهميت زيتون از آن جهت بود که پرنده اي را که نوح آزادش ساخته بود با شاخه اي زيتون به نشانه ظاهرشدن دوباره خشکي و گياه بازگشت.( سفر پيدايش 8/11)

بنابر نقل مولانا عبدالماجد تعدادي از علما معتقدند گياهان و جاهايي که در سوره تين به آنها اشاره شده بيانگر اهميت چهار دين آن عصر است. از اين رو ذکر تين( انجير) اشاره به دين گواتمابودا است زيرا او در زير درخت انجير به نيروانا واصل شد. اشاره به زيتون يعني مذهب حضرت مسيح (ع).  زيرا در زير درخت زيتوني به او وحي شد . کوه سينا(طور) دلالتي روشن بر دين موسي است و شهر مکرم مکه( بلدامين) به معني دين اسلام و حضرت محمد صلي الله عليه و آله رسول خدا مي باشد. علامه يوسف علي بيان مي کند که انجير هندي درختي است که مهاتما بودا در زير آن به نيروانا واصل شد.

تين يا زيتون چه اشاره به درخت باشد، چه اشاره به جايي که اين درختان در آب مي رويند، در واقع به علت اهميتي که براي انسان دارند اين دو نام در قرآن مجيد آمده است.

انجير شايد گياهي بومي سوريه و فلسطين و مصر باشد، زيرا نوع خودرو و هم نوع پرورشي آن در اين سرزمينها ديده مي شود. طول متوسط اين درخت حدود 10 متر است و سالي دوبار ميوه مي دهد. اين درخت تنها با وجود حشره اي به نام مگس انجير ميوه مي دهد؛ در صورت نبودن اين حشره باروري غيرممکن است و ميوه اي به دست نمي آيد. لازم است اين حشره به مناطق جديدي که کاشت درخت انجير در آن متداول مي شود منتقل گردد وگرنه درخت انجير ثمر نمي دهد.

 

فوائد انجير

انجير ماده اي سرشار از موادغذايي است  و چون اليافي ندارد خوردن آن مخصوصاً پس از بهبود از بيماريهاي طولاني تجويز مي شود. گذشته از حدود شصت درصد مواد قندي موجود در آن، داراي مقدار محسوس جوهرليمو و اسيدماليک و نمکهاي کاني نيز مي باشد. آنزيم مهمي به نام فيسين Ficin نيز در انجير ديده مي شود. انجير غذايي است کامل و به سادگي هضم مي شود. از نظر طبي ماده اي است که سنگ کليه و صفرا را برطرف مي کند و در رفع انسداد خفيف کبد و طحال مؤثر است. اين ميوه براي بهبود بواسير و نقرس تجويز مي شود و براي نارسايي کبد نيز مفيد است. درحديثي حضرت محمد صلي الله عليه و آله به بيماران مبتلا به بواسير توصيه مي کند که مرتباً انجير بخورند.

انجير هرچند گياه بومي سوريه، فلسطين و مصر است. اما بيش از دو هزار سال پيش در ايتاليا متداول و بزودي بومي آن جا شد و سريع در اروپاي جنوبي از جمله يونان گسترش يافت. در زمان افلاطون انجير احتمالاً معروفترين ميوه يونان بود. او انجير را چنان دوست داشت که مردم او را فيلوسوکوس، فيلو( دوستدار) سوکو( انجير)، مي خواندند و کلمه فيلوسوف از آن گرفته شد.

انجير خوراکي از ميوه هاي بومي هند نيست هر چند ديگر گونه هاي آن به طور خودرو در هندوستان مي رويد. در زبان سانسکريت کلمه اي به معناي انجير وجود ندارد واين نشان مي دهد که کاشت انجير اخيراً در هند متداول شده است.

گونه هاي ديگر انجير که در هندوستان مي رويند عبارتند از انجير بنگالي،( لور، لول)( هندي: بارگد) انجير خوشه اي( هندي: گولار) انجير معابد( هندي: پيپل) انجير رومفي( هندي: پاکر) و فيکوس. فيکوس در قرن 17 و18 در آسام از منابع خوب تهيه پلاستيک بود. اما پس از کشف درخت هوه Hevea در برزيل ماده اي که از اين درخت به دست مي آمد ارزش تجارتي بيشتري براي تهيه پلاستيک داشت و فيکوس از رونق افتاد. انواع ديگر اين انجير به عنوان گياهي زينتي پرورش مي يابند که کلاً گياه کشدار ناميده مي شوند.

لازم است گفته شود انجير واقعي انجير خوراکي مي باشد اما گونه هاي ديگر اين گياه نيز انجير ناميده مي شوند که بعضي را انجير خودرو و بعضي را انجير هندي و غيره مي نامند. علامه يوسف علي درخت انجيرمعابد را که گواتما بودا در زير آن به نيروانا واصل شد به غلط انجيرهندي ناميده است. انجيرمعابد هر چند درختي بومي هند است درباره وجود آن در عربستان در زمان حضرت عيسي عليه السلام يا حتي قبل از آن نمي توان نظري قطعي داد؛ از اين رو کلمه تين را که ريشه اي سامي دارد مي توان براي هر يک از گونه هاي انجير به کار برد. در هر صورت اين يک واقعيت است که تين درختي مهم در فلسطين و ساير نقاط بود و به دليل همين اهميتش بود که قرآن از آن نام برده است.

 

حديث

امام محمد بن احمد ذهبي(ره) روايت کرده که پيامبر صلي الله عليه و آله فرمود:" انجير ميوه بهشت است. آن را بخوريد که بواسير را درمان مي کند،  ورم مفاصل را بهبود مي بخشد."

+ نوشته شده در  یکشنبه هفتم خرداد 1385ساعت 23:27  توسط پگاه  | 

مواد حساسيت زا

 

                                              

برخي فلزات مانند نيكل و كروم كه در بند ساعت و سگگ كمربند بكار مي‌رود توانايي حساسيت آفريني دارند . مواد آرايشي مانند : رنگ مو ، پودر صورت ، کرم ، روژ گونه و لب نيز قادر به ايجاد حساسيت  درمحدوده چهره مي باشند . اگرچه ممكن است بيمار سال ها انها را به كار برده باشد و نشانه اي از حساسيت نبيند زيرا ممكن است چندين سال طول بكشد تا بيمار به آن حساس گردد . لاك ناخن نيز يكي ديگر از اين مواد مي‌باشد . البته ناخن از ياخته هاي مرده تشكيل شده و واكنشي نشان نمي دهد. اما در كناره گردن، چانه و پلك ها كه ممكن است به طور اتفاقي در تماس با ناخن لاك زده قرار بگيرد واكنش آماسي ديده مي‌شود.
 حساسيت نسبت به مواد گوناگون موجود در پوشاك بويژه لباس‌هايي كه از الياف مصنوعي تهيه شده‌اند و نيز مواد رنگي بكار رفته در انها سبب درماتيت مي گردد . گرد و غبار از ديگر موادي است كه توانايي حساسيت زايي دارد . اين مورد بويژه در كارمنداني كه در كتابخانه یا بايگاني كار مي‌كنند و با كتاب ها و پرونده‌هاي پر از گرد و خاك سر و كار دارند ديده مي‌شود.

+ نوشته شده در  یکشنبه هفتم خرداد 1385ساعت 23:26  توسط پگاه  | 

پلینینگ یا لایه برداری پوست

 

یکی از روشهای مقابله با پیری پوست، پلینگ یا لایه برداری پوست است.

سال هاست که متخصصین پوست ومو از لایه برداری های شیمیایی برای برطرف کردن عوارض ناخوشایند پیری پوست از قبیل تغییر رنگ، چین و چروک و خشونت پوست استفاده می کنند.این لایه بردارها عبارتنداز: اسیدهای میوه(آلفا هیدروکسی اسیدAHA)،تری کلرواستیک اسید،فنول،رزورسینول و سالسیلیک اسید. این مواد شیمیایی،سبب از بین رفتن لایه رویی پوست می شوندوبدنبال آن پوستی با ظاهر تازه تر وجوان تر جایگزین پوست قبلی می شود. هر چقدر ماده مورد استفاده ضعیف تر باشد لایه برداری سطحی تر و هر چه قویتر باشد لایه برداری عمقی تر خواهد بود.در لایه برداری سطحی احتمال عوارض بسیار ناچیز است، اما برای حصول نتیجه ایده ال لازم است چندین مرتبه با فواصل منظم تکرار شود. این نوع پیلینگ برای افرادی که پوستی سبزه و تیره دارند مناسب تر است.در لایه برداری عمقی با یک جلسه پیلینگ نتایج قابل توجه بدست می آید، اما این نوع پیلینگ برای افراد روشن پوست مناسب است.

+ نوشته شده در  پنجشنبه چهارم خرداد 1385ساعت 23:28  توسط پگاه  | 

چگونه از كاهش قند خون جلوگيري كنيم؟

 
 
                                        
 
 اگر در ساعات بين خوردن مواد غذايي دچار حالتهايي چون ضعف، سرگيجه و حالت تهوع مي شويد ممكن است با مشكل قند خون پايين مواجه باشيد.
به گزارش ايسنا، اگرچه معمولاً تصور مي شود كه كاهش قند خون فقط در افراد ديابتي بروز مي كند، اما تجربه نشان داده است افراد غيرديابتي نيز به اين حالت دچار مي شوند.
دلايل اصلي اين امر مشخص نيست اما برخي تحقيقات نشان مي دهد كه برخي افراد نسبت به آزاد شدن هورموني موسوم به اپي نفرين در بدن حساس هستند.

محققان آمريكايي در همين رابطه توصيه مي كنند به منظور جلوگيري از كاهش قند خون بهتر است تقريباً هر 3 ساعت يكبار از وعده ها يا ميان وعده هاي كوچك خوراكي تغذيه كنيد. با دستيابي به منبع دايمي انرژي بدن مي تواند سطح طبيعي از گلوكز مورد نياز خود را تأمين كند. ورزش منظم و رژيم غذايي متنوع حاوي مقادير زيادي ميوه ها و سبزيجات، درصدي از نان و برنج سبوس دار، درصدي از پروتئين مانند گوشت و لبنيات نيز توصيه مي شود.
همچنين مصرف مواد غذايي و نوشيدني هاي حاوي قند بالا مانند نوشيدني هاي گازدار و نيز آب ميوه هاي شيرين شده به ويژه با معده خالي جايز نيست.

+ نوشته شده در  جمعه بیست و نهم اردیبهشت 1385ساعت 22:46  توسط پگاه  | 

تالاسمی چیست؟

 
هموگلوبین چیست؟

گلبول قرمز خون ،وظیفه ی انتقال اکسیژن را از ششها به بافتها برعهده دارند و این کار توسط هموگلوبین موجود در آن صورت میگیرد.مولکول هموگلوبین دارای یک بخش غیر پروتئینی(آهن دار) به نام هِم و یک بخش پروتوتئینی به نام گلوبین است.هموگلوبین موجود در گلبولهای قرمز از 4 زنجیره ی پلی پپتیدی (2 زنجیره ی آلفا و  2 زنجیره ی بتا)ساخته شده است که این 4 زنجیره با یکدیگر پیوند یافته و ملکول هموگلوبین را می سازند.دارای ساختمان فضایی معینی می باشند به طوری که بتوانند نقش انتقال اکسیژن را ایفا کنند.

                                               

تالاسمی

ساخت زنجیره های پلی پپتیدی هموگلوبین تحت عوامل ژنتیکی صورت میگیرد و تالاسمی عبارت است از نوعی عارضه ی ژنتیکی که طی آن اختلالی در ساخت هریک از زنجیره های گلوبین مولکول هموگلوبین، روی دهد و بر حسب اینکه اختلال در کدام زنجیره باشد بیماری را "آلفا تالاسمی" یا " بتا تالاسمی"   می نامند.بتا تالاسمی عارضه ی شایعی است اما آلفا تالاسمی بسیار نادر است.

تالاسمی از کلمه ی یونانی "تالاسا" به معنی دریا گرفته شده است و علت انتخابش این بود که اولین موارد پیدا شده در ایالات متحده،در میان افراد مهاجر از نواحی مدیترانه ای بود؛البته بعدها معلوم شد که بیماری فوق در تمام جهان وجود داشته است.

 

بتا تالاسمی

بتا تالاسمی یک نقص ژنتیکی اتوزومال مغلوب است و میزان بروز آن در مردان و زنان یکسان میباشد.بتا تالاسمی به دو صورت   مینور و ماژور دیده میشود.

+ نوشته شده در  یکشنبه هفدهم اردیبهشت 1385ساعت 22:43  توسط پگاه  | 

سرطان خون شايع ترين سرطان كودكان

 ایرنا: سرطان خون بيش از سرطان هاي ديگر در ميان كودكان جهان شايع است و چهل تا پنجاه درصد كودكان سرطاني‘ به سرطان خون مبتلا مي شوند. 200 تا 250 كودك از هر يك ميليون كودك به سرطان مبتلا مي شوند.
دكتر عبدالرحمان الجسمي، مشاور بيماري هاي خوني كودكان بيمارستان دبي گفت: سرطان خون تا حد زيادي ارثي است و ژن سرطان زا به كودكان منتقل مي شود.
وي افزود: شرايط محيطي و دارويي البته در ابتلا به اين بيماري بي تاثير نيستند.
دكتر الجسمي اضافه كرد: كشف زودهنگام سرطان خون در كودكان تنها راه معالجه فوري و سريع آن است. خانواده ها بايد در صورت شك يا مشاهده علائم كم خوني، فورا به پزشك مراجعه و كودكان خود را به موقع واكسينه كنند.

+ نوشته شده در  جمعه پانزدهم اردیبهشت 1385ساعت 22:42  توسط پگاه  | 

سكسكه‌، علامتی ناخوشایند

 

سكسكه‌، علامتی ناخوشایند

سكسكه‌ که به طور حتم برای همه افراد در طول زندگی پیش می آید به دنبال انقباضات‌ ناخودآگاه‌ و مكرر عضله‌ ديافراگم صورت می گیرد.‌ به طور کلی باید توجه داشته باشیم که سكسكه‌ يك‌ علامت‌ است‌ و هرگز به عنوان یک بیماری محسوب نمی شود، از این روز نباید به دنبال بروز سکسکه احساس نگرانی کرد. در ايجاد سكسكه‌ ديافراگم‌ عضله‌ بزرگ‌ و نازكي‌ كه‌ قفسه‌ سينه‌ را از شكم‌ جدا مي‌ سازد و عصب‌ فرنيك‌ (عصبي‌ كه‌ ديافراگم‌ را به‌ مغز وصل‌ مي ‌كند) نقش‌ دارند. این طور که پزشکان بر اساس مطالعات خود در این زمینه دریافته اند، تقريبا همه‌ ممكن‌ است‌ دچار سكسكه‌ شوند، حتي‌ جنيني‌ كه‌ در رحم‌ مادر است‌.

علايم‌ شايع‌ سکسکه
از جمله مهم ترین علایمی که سکسکه دارد و می توان به این وسیله خود را نمایان کند صداي‌ تند و سريع‌ كه‌ در اثر گرفتگي‌ ديافراگم‌ از دهان‌ خارج‌ مي ‌شود است. اين‌ گرفتگي‌، عضلات‌ ته‌ گلو را به‌ هنگام‌ دم‌ مي‌ بندد.
به طور کلی تحريك‌ اعصابي‌ كه‌ عضلات‌ تنفسي‌، خصوصاً ديافراگم‌، را تحريك‌ مي‌ كنند باعث می شود که سکسکه در افراد بروز کند. علت‌ سكسكه‌ كوتاه‌ مدت‌ هنوز ناشناخته‌ است‌ و کارشناسان نتوانسته اند دلیل مشخصی برای آن بیابند. در صورتي‌ كه‌ سكسكه‌ طولاني ‌مدت‌ باشد يا به ‌طور مكرر رخ‌ دهد، امكان‌ دارد به‌ علل‌ زير ايجاد شده‌ باشد:
*خوردن‌ يا آشاميدن‌ غذا يا نوشيدني‌ داغ‌ يا مواد تحريك‌ كننده‌
*بيماري‌ هاي‌ پرده‌ جنب(پرده‌ نازكي‌ كه‌ روي‌ ريه ‌ها را مي‌ پوشاند)
*ذات ‌الريه‌
*اورمي(جمع‌ شدن‌ مواد زايد سمي‌ در اثر نارسايي‌ كليه‌)
*الكلي‌ بودن‌
*مصرف‌ بعضي‌ از داروها
*اختلالات‌ معده‌، مري‌، روده‌ يا لوزالعمده‌
*حاملگي‌
*تحريك‌ مثانه‌
*هپاتيت‌
*گسترش‌ سرطان‌ از يك‌ قسمت‌ از بدن‌ به‌ كبد يا قسمتي‌ از پرده‌ جنب‌
*سابقه‌ عمل‌ جراحي‌ اخير، خصوصاً جراحي‌ روي‌ شكم‌
*علل‌ عاطفي‌

عوامل‌ بروز سکسکه
اگر چه سکسکه می تواند با علل و عوامل مختلفی بروز کند، مهم ترین عوامل ایجاد کننده این عارضه شامل موارد زیر می شود:
*وجود يك‌ بيماري‌ كه‌ سطح‌ سلامت‌ فرد را پايين‌ آورده‌ باشد
*سابقه‌ عمل‌ جراحي‌ اخير
*مصرف‌ داروها، خصوصا آنهايي‌ كه‌ معده‌ را آزرده‌ مي ‌سازند
*پربودن‌ معده‌
*خنده‌ شديد يا احساسات‌ قوي‌
*تغيير در دماي‌ محيط‌
*مصرف‌ الكل‌

پیشگیری از سکسکسه
اگر چه علم پزشکی در زمینه های مختلف پیشرفت کرده، اما در عین حال هنوز کارشناسان موفق به کشف روشی نشده اند که به وسیله آن بتوان از بروز سکسکه جلوگیری کرد و به همین خاطر ممکن است هر فرد در طول دوران زندگی خود به سکسکه مبتلا شود.
سكسكه‌ كوتاه ‌مدت‌ معمولا نشان‌ دهنده‌ بيماري‌ نيست‌. اين‌ نوع‌ سكسكه‌ به ‌طور خود به‌ خودي‌ يا غالبا با درماني‌ كه‌ شرح‌ آن‌ داده‌ خواهد شد برطرف‌ مي ‌شود. سكسكه‌ مداوم‌ فرد را مستاصل‌ مي ‌كند و نياز به‌ انجام‌ اقداماتي‌ براي‌ فهميدن‌ دليل‌ آن‌ وجود دارد.
به طور کلی برای سکسکه عوارضی وجود ندارد، مگر اين‌ كه‌ سكسكه‌ طولاني ‌مدت‌ باشد و وجود يك‌ بيماري‌ جدي‌ را مطرح‌ كند.
اگر چه تا کنون درمان هایی برای سکسکه ارائه شده است، این روش ها همگی برای سکسکه های کوتاه مدت مفید خواهند بود. سكسكه‌ طولاني‌ مدت‌ بايد تحت‌ بررسي‌ پزشكي‌ قرار گيرد و به این وسیله روش های درمانی مناسب به کار رود. به کار بردن یک یا چند روش زیر می تواند سکسکه های کوتاه مدت را درمان کند:
*نفس‌ خود را نگاه‌ داريد و تا 10 بشماريد.
*داخل‌ يك‌ كيسه‌ كاغذي‌ تنفس‌ كنيد. از كيسه‌ پلاستيكي‌ استفاده‌ نكنيد زيرا ممكن‌ است‌ به‌ سوراخ‌ بيني‌ بچسبد.
*انگشت‌ شست‌ خود را بين‌ دندان ‌ها و لب‌ بالا قرار دهيد. سپس‌ لب‌ بالا را با انگشت‌ سبابه‌ خود، درست‌ در زير سوراخ‌ بيني‌ سمت‌ راست‌ فشار دهيد.
*انگشتان‌ سبابه‌ خود را حدود 20 ثانيه‌ داخل‌ هر دو گوش‌ فشار دهيد.
*يك‌ ليوان‌ آب‌ را به‌ سرعت‌ بنوشيد.
*نان‌ خشك‌ يا يخ‌ خرد شده‌ قورت‌ دهيد.
*زبان‌ خود را به‌ ملايمت‌ بكشيد.
*چشمان‌ خود را ببنديد و فشار ملايمي‌ را به‌ كره‌ هاي‌ چشم‌ وارد كنيد. يك‌ قاشق‌ چايخوري‌ شكر خشك‌ بخوريد.
در این میان گفته می شود که اگر سكسكه‌ بيش‌ از 8 ساعت‌ طول‌ کشید و یا اینکه اگر فرد احتمال‌ داد كه‌ دارويي‌ باعث‌ سكسكه‌ وی شده است باید حتما به پزشک مراجعه کند.

+ نوشته شده در  جمعه پانزدهم اردیبهشت 1385ساعت 22:42  توسط پگاه  |